| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

  • Zmywarka
    Pamiętaj: zmywaj, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Krótki program dodatkowo ograniczy pobór energii. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza wodę i energię. Możesz go stosować do zmywania niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Korzystaj z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd (opcja opóźnionego startu). Zmywarka z napisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala oszczędzać 30% energii elektrycznej przez skrócenie cyklu suszenia.
  • Lodówka
    Wybieraj klasę energetyczną od A do A++. Klasy energetyczne określają zużycie energii danej lodówki do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo: urządzenie klasy A zużywa ok. 55%, E ok. 100/110% standardowego zużycia energii elektrycznej. System automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędza nawet 20% energii. Pamiętaj: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła jak: piec, grzejnik itd. Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8oC, a w zamrażarce 18oC. Szybko zamykaj drzwi, zwłaszcza zamrażarki. Dlaczego? Jeśli są otwarte dłużej, do wnętrza dostaje się zawilgocone powietrze, wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.

Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. Szacunkowo litr wody o temperaturze 50oC wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej niż ten sam litr o temperaturze 20oC, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6oC.

  • Pralka
    Funkcja automatycznego ważenia wsadu, dobór ilości wody do prania i krótki program = energooszczędne pranie. Pranie wstępne stosuj tylko w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Zawsze pełen wsad. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie energii elektrycznej większe o 35%. Nocna taryfa za prąd? Opcja opóźnionego startu pozwoli ci na dodatkowe oszczędności.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

Co jeszcze...

Wyłączaj listwę zasilającą komputer – możesz zaoszczędzić do 100 zł rocznie. Drukarka włączona non-stop 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie! I wyjmij ładowarkę z gniazdka, jeżeli nie ładujesz właśnie telefonu. Możesz też spróbować zmienić dostawcę energii.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Źródło: WWF Polska, Energa

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK