REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator kosztów energii

REKLAMA

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zużycie energii elektrycznej w przeciętnym polskim domu stale rośnie. Wprawdzie mamy więcej urządzeń energooszczędnych, ale często nie korzystamy z nich właściwie. Mamy więcej telewizorów (zużycie prądu zależy od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii), komputerów w domu przybywa, sprzęt audio ma coraz większą moc. Jeszcze kino domowe albo chociaż DVD. A konsola do gry potrafi zużyć nawet 200 W w ciągu godziny. Wciąż jednak najwięcej prądu zużywamy na oświetlenie domu i na zasilanie sprzętu AGD (najwięcej energii zużywają lodówka i kuchnia elektryczna). Ile ty miesięcznie wydajesz na prąd? Ile zyskasz na wymianie sprzętu na energooszczędny?

REKLAMA

SPRAWDŹ: Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

  • Po pierwsze: wyłącz stand-by!
    Czerwona dioda przycisku stand-by sygnalizuje gotowość urządzenia do użycia. Pobiera ono prąd mimo że w danym momencie go nie używamy. Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20 W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona, a nie w stanie uśpienia, w skali kraju można by zaoszczędzić 293,2 mln zł i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.
  • Oświetlenie
    Korzystaj ze świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają kolory naturalne i pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej (ok. pięć razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki). Jeżeli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. O ile to możliwe, korzystaj z regulacji oświetlenia. Sterowniki oświetlenia (ściemniacze), oprawy z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalne wyłączniki, oświetlenie punktowe, czujniki ruchu itd.
  • Kuchnia elektryczna
    Wybierając kuchnię elektryczną, pamiętaj, że najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, potem ceramiczna i żeliwna. Im większa płyta, tym większe zużycie prądu. Piekarnik tylko z termoobiegiem, ponieważ nagrzewa się on natychmiast po włączeniu. Dopasuj wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejsza zużycie energii co najmniej o 30%. Używaj naczyń kuchennych/garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka nawet o 50% zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw. Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotować wykorzystując szybkowar, dzięki czemu oszczędzisz 40% energii. I czas.

Oszczędzisz prąd, wyłączając grzanie na 5 lub 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia. W ten sposób wykorzystasz energię zgromadzoną wskutek nagrzania. 


  • Zmywarka
    Pamiętaj: zmywaj, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Krótki program dodatkowo ograniczy pobór energii. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza wodę i energię. Możesz go stosować do zmywania niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Korzystaj z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd (opcja opóźnionego startu). Zmywarka z napisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala oszczędzać 30% energii elektrycznej przez skrócenie cyklu suszenia.
  • Lodówka
    Wybieraj klasę energetyczną od A do A++. Klasy energetyczne określają zużycie energii danej lodówki do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo: urządzenie klasy A zużywa ok. 55%, E ok. 100/110% standardowego zużycia energii elektrycznej. System automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędza nawet 20% energii. Pamiętaj: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła jak: piec, grzejnik itd. Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8oC, a w zamrażarce 18oC. Szybko zamykaj drzwi, zwłaszcza zamrażarki. Dlaczego? Jeśli są otwarte dłużej, do wnętrza dostaje się zawilgocone powietrze, wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.

Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. Szacunkowo litr wody o temperaturze 50oC wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej niż ten sam litr o temperaturze 20oC, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6oC.

  • Pralka
    Funkcja automatycznego ważenia wsadu, dobór ilości wody do prania i krótki program = energooszczędne pranie. Pranie wstępne stosuj tylko w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Zawsze pełen wsad. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie energii elektrycznej większe o 35%. Nocna taryfa za prąd? Opcja opóźnionego startu pozwoli ci na dodatkowe oszczędności.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jeszcze...

Wyłączaj listwę zasilającą komputer – możesz zaoszczędzić do 100 zł rocznie. Drukarka włączona non-stop 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie! I wyjmij ładowarkę z gniazdka, jeżeli nie ładujesz właśnie telefonu. Możesz też spróbować zmienić dostawcę energii.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Źródło: WWF Polska, Energa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA