| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Po raz pierwszy od półtora roku marże kredytów mieszkaniowych przestały piąć się w górę. Średnia marża dla kredytów złotowych powiązanych z innymi produktami bankowymi od stycznia do kwietnia wręcz nieznacznie spadła. Obecnie wynosi 1,55 proc. wobec 1,59 proc. na początku roku. Taką przeciętną marżę otrzyma w bankach 3-osobowa rodzina pożyczając 270 tys. zł, na 25 lat, na 90 proc. wartości nieruchomości. Przy założeniu, że oboje małżonkowie pracują, nie mają dodatkowych zobowiązań i razem zarabiają 6 tys. zł netto.

Co z marżami?

Czy to koniec podwyżek cen kredytów mieszkaniowych, czy raczej incydent z okazji wiosennych promocji, po której banki wrócą do wcześniejszych przyzwyczajeń? Trudno dziś stwierdzić, ale pewne jest, że w końcu pojawiły się obniżki.

Zobacz także: Czy rzeczywiście mamy do czynienia z łagodzeniem polityki pieniężnej?

Z 17 banków, znajdujących się w naszym zestawieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy pięć obniżyło marże. Niższymi kosztami zaczął kusić Pekao, gdzie marża spadła z 1,59 proc. do 1,45 proc. Eurobank poszedł dalej i ściął marże z 1,69 proc. do 1,41 proc. W BOŚ marża straciła 0,1 p.p i spadła do 1,7 proc. W markach należących do BRE: mBanku i MultiBanku, gdzie marże były najwyższe wśród ofert prezentowanych w rankingu marża spadła z 2,15 proc. do 1,95 proc. Obniżoną marżą, jak z najlepszych czasów na rynku kredytów mieszkaniowych zaczął też kusić Citi Handlowy. Zanim jednak ktoś pobiegnie po kredyt z marżą 0,95 proc. na 270 tys. zł i 90 proc. wartości nieruchomości powinien się upewnić, że ma 300 tys. zł oszczędności, które przy okazji zaciągania kredytu może ulokować w Citi Handlowy. Studzi to nieco optymizm, podobnie jak fakt, że trzy banki podwyższyły jednak marże. Na kosmetyczną, ale jednak zmianę w górę zdecydował się lider rynku PKO BP. Marża obowiązująca w pierwszym roku spłaty pozostała niezmieniona na poziomie 1,1 proc., ale od drugiego roku zamiast 1,35 proc. jest – 1,42 proc. Podwyżkę marży wprowadził również DB PBC. Obecnie jeśli klient zdecyduje się na kredyt  mocno obudowany dodatkami, m.in. programem inwestycyjnym i ubezpieczeniem na życie zamiast 1 proc. zapłaci 1,15 proc. Jako alternatywę ma kredyty z niewielkim cross sellem i z marżą 1,65 proc., choć kwartał temu było to atrakcyjne 1,3 proc.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Z niskich pułapów oprocentowania w granicach 1,1 proc. wyszedł również Alior, najpierw jednak mocno zwiększył oprocentowanie do 1,49 proc., żeby obecnie kredyty do 450 tys. zł udzielać z marżą 1,25 proc. Stawka poszła w górę również w Banku Pocztowym – z 1,5 do 1,7 proc. przy cross sellu i z 1,8 do 2,5 proc. w ofercie standardowej.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »