| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Co z kolejnymi miejscami?

BNP Paribas podobnie jak na początku roku oferuje kredyt z marżą 1,39 proc. lub wersję 1,1 proc. w pierwszym roku, a później 1,45 proc. W BNP Paribas, tak jak w PKO BP nie ma prowizji, trzeba jednak wykupić ubezpieczenie osobowe. Trzyletnia wersja kosztuje 2,2 proc. wartości kredytu, a pięcioletnia 3,7 proc. BNP Paribas, to lider, jeśli chodzi o niskie wymagania dochodowe. Do otrzymania 270 tys. zł kredytu na 25 lat i 90 proc. ceny mieszkania wystarczy tu trzyosobowej rodzinie niecałe 3380 zł. Żeby uzyskać kredyt na takich warunkach, klient musi być gotowy założyć konto za co najmniej 6,5 zł miesięcznie i przelewać na nie wpływy w wysokości min. 1 proc. kwoty kredytu, czyli w tym przypadku przynajmniej 2,7 tys. zł. Na ROR-ze powinny być przeprowadzane w miesiącu chociaż trzy transakcje.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do zwycięzców rankingu w BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu będzie po trzech lub pięciu latach bezpłatna. W Pekao i PKO BP prowizja obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Bez jakichkolwiek opłat kredyt mogą wcześniej zwrócić klienci Credit Agricole, który w naszym zestawieniu jest oceniany na równi z BNP Paribas. Credit Agricole proponuje 1,3 proc. marży, nie pobiera prowizji, nie ma też opłat za wcześniejszą spłatę. Jego klient musi się jednak liczyć z  opłacanym co miesiąc ubezpieczeniem na życie. Składka wynosi 0,0299 proc. kwoty zadłużenia, co na początek daje ponad 80 zł, które trzeba dopłacić do pierwszej raty. Składka co miesiąc maleje wraz ze spłatą kredytu, mimo to przez 25 lat koszt ochrony przy obecnym oprocentowaniu kredytu, wynosi blisko 14,4 tys. zł. Podobnie rozwiązane ubezpieczenie na życie ma DB PBC – tu składka miesięczna wynosi 0,03 proc. kwoty zadłużenia. W zamian za ubezpieczenie DB PBC obniża marżę kredytu o 0,1 p.p. Ochronę ubezpieczeniową w identycznym modelu ma też Millennium, ale z niższą, bo wynoszącą 0,02 proc. składką miesięczną. Z kolei w EuroBanku klient opłaca składkę ubezpieczeniową – 0,3 proc. zadłużenia raz na rok, czyli na początek będzie to 810 zł.

Zobacz także: Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

Minimalne wymagania dochodowe Credit Agricole plasują się akurat w średniej rynkowej – 3900 zł. Kredyt może tu trwać 35 lat i nie może przekroczyć 90 proc. LtV.

Kto wszedł do pierwszej piątki?

Piątym bankiem rankingu już od kilku kwartałów jest BZ WBK. Jego ofertę klienci otrzymają już również w placówkach przejętego Kredyt Banku. Minimalna marża banku wynosi 1,39 proc. Konieczne jest opłacenie 2 proc. prowizji przez znanych bankowi klientów i 2,5 proc. przez nowych, ewentualnie zakup pakietu ubezpieczeń. Bank pożyczy na maksymalne 90 proc. LtV i najwyżej na 30 lat. Od tego kwartału zaskoczył mocno obniżając wymagania dochodowe wobec klientów, obecnie jest to 3880 zł, zamiast ponad 4200 zł, kwartał temu. Co doceni spora część klientów sprzedaż wiązana jest tu wyjątkowo słabo rozbudowana. Do skorzystania z atrakcyjniejszych warunków kredytu konieczne jest jedynie konto z wpływami min. 2000 zł.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Co jest brane pod uwagę w rankingu?

Punktujemy wysokość marży i prowizji, kosztów dodatkowych ubezpieczeń i warunki sprzedaży wiązanej. Bank może stracić lub zyskać na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Oceniamy również maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania koszt wcześniejszej spłaty. Znaczenie ma również wielkość sprzedaży (posłużyliśmy się danymi za IV kwartał 2012 r.).

Dane do rankingu zostały zebrane w pierwszej połowie kwietnia 2013 r.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy niekoniecznie z małżonkiem

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK