| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Gdzie są najlepsze warunki?

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajęły ex quo Pekao i PKO BP.

Pekao proponuje dwie wersje kredytu: z niezmienną marżą przez cały okres spłaty (1,45 proc.) i z niższą marżą przez pierwsze dwa lata – 1,25 proc., a potem 1,54 proc., co daje średnią 1,52 proc. W obu przypadkach konieczne jest opłacenie prowizji. W pierwszej ofercie będzie to 1,49 proc., a w drugiej 1,95 proc. Radzimy zdecydować się na stałą marżę przez cały okres spłaty, bo wyższa prowizja i niewielkie oszczędności na racie przez pierwsze dwa lata wypadają mniej korzystnie.

Zobacz także: Kredyt bez wkładu własnego – czy to jeszcze możliwe?

Na przedstawione oferty mogą liczyć klienci, które założą lub już posiadają Eurokonto z regularnymi miesięcznymi wpływami z tytułu dochodów wraz z kartą debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oferowane przez bank. Atutem Pekao są niskie wymagania co do dochodów potencjalnych klientów, w przypadku opisywanego kredytu – 3500 zł wobec średniej na rynku 3909 zł. Plusem jest również opcja skredytowania 100 proc. wartości nieruchomości oraz niskie koszty ubezpieczenia brakującego wkładu. Dla wyjątkowo długodystansowych kredytobiorców wadą może być jednak maksymalny okres kredytowania wynoszący 30 lat.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

W PKO BP, którego punktowa ocena wypadła identycznie jak w Pekao, w pierwszym roku spłaty marża wynosi 1,1 proc., ale od drugiego roku jest to – 1,42 proc. (średnia wychodzi w granicach 1,4 proc.) Do tego trzeba dodać koszt ubezpieczenia na cztery lata od utraty pracy i hospitalizacji ze składką 3,25 proc. wartości kredytu. Ponadto do uzyskania opisywanych warunków konieczne jest jedynie założenie konta i posiadanie karty kredytowej. Zaletą oferty jest również wysoka zdolność kredytowa jaką może osiągnąć 3-osobowa rodzina z dużego miasta, z 6 tys. zł dochodów netto, w PKO BP będzie to 588 tys. zł. Jeśli chodzi o wymagania dochodowe konieczne do uzyskania opisywanego kredytu to w grę wchodzi 3635 zł, czyli sporo poniżej rynkowej średniej. Co ważne dla naszej punktacji, bank jest niedoścignionym liderem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. A sprzedaż traktujemy jako miarę praktycznej dostępności kredytów dla klientów. Drugą pozycję na rynku ma Pekao.

Zobacz także: Rekomendacja S (nowa) – co zmieni?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK