| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Aktualnie najniższą marżę w kredycie z rozbudowanym cross sellem proponuje klientom Getin Noble Bank – 1,04 proc., żeby ją dostać trzeba mieć co miesiąc pieniądze nie tylko na ratę, ale też 300 zł na program inwestycyjny. Drugą z najniższych marż proponuje DB PBC – 1,15 proc. również jest to kredyt z programem inwestycyjnym ze składką 220 zł. Dla kredytu bez programu inwestycyjnego najniższą marżę – 1,3 proc. jest w stanie zaproponować Credit Agricole, trzeba się tu jednak liczyć z opłacaniem przez cały okres kredytu ubezpieczenia na życie. Obecność Credit Agricole w czołówce banków z najniższymi marżami jest tym bardziej warta docenienia, że jeszcze kwartał temu banku tego nie było w naszym rankingu. Credit Agricole udzielał kredytów na maksymalnie 80 proc. wartości nieruchomości.

Co z pewnością ucieszy poszukujących kredytów mieszkaniowych, banki nie tylko przyhamowały z podwyższaniem marż, lecz także przestały windować inne koszty. Wiosenne zmiany w górę są wyjątkowo nieliczne. W DB PBC wzrosła prowizja z 2 proc. do 3 proc. Z kolei Alior zwiększył opłatę za ubezpieczenie brakującego wkładu. Trzyletnia składka wynosi 3,5 proc. od kwoty przekraczającej 80 proc. wartości nieruchomości, zamiast wcześniejszych 1,29 proc.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Większa zdolność kredytowa

Zahamowanie wzrostu marż, głęboki spadek stawki WIBOR, po obniżkach stóp procentowych dały naprawdę odczuwalne dla portfela kredytobiorców korzyści. Średnia rata opisywanego kredytu na 270 tys. zł, w naszym październikowym zestawieniu wynosiła jeszcze ok. 1860 zł, dziś jest to już średnio ok. 1570 zł. Zaledwie w pół roku na każde 100 tys. zł, 25-letniego kredytu koszty obniżyły się o ponad 100 zł.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

A niższe raty to zdecydowanie większa dostępność kredytów. Wymagania banków co do minimalnych dochodów klientów spadły niemal do poziomów z końca 2011 r. gdy w naszych zestawieniach prezentowaliśmy zdolność kredytową na 30 lat, a nie na maksymalnie 25 lat, jak tego wymagała od 2012 r. zmieniona Rekomendacja S. Obecnie do uzyskania 270 tys. zł, 25-letniego kredytu 3-osobowa rodzina (oboje małżonków pracują) potrzebuje przeciętnie 3909 zł netto, podczas gdy pół roku temu było to ok. 4100 zł.

Z kolei jeśli rodzina ta zarabia 6 tys. zł netto, to jej średnia, maksymalna zdolność kredytowa dochodzi już do 576 tys. zł. Od stycznia gdy było to 501 tys. zł odnotowała ogromny skok.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK