| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Kto uzyska pomoc w spłacie kredytu? Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy), będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie przysługiwać przez 12 miesięcy i później należy ją zwrócić.

Pakiet pomocowy od sierpnia

Z opisywanej możliwości uzyskania dopłaty do kredytu hipotecznego (co ważne, tylko hipotecznego) będzie można skorzystać od 5 sierpnia br., kiedy to wejdą w życie odpowiednie przepisy. Wnioski składane wcześniej będą pozostawiane bez rozpoznania (choć w urzędach powinniśmy być o tej okoliczności powiadomieni). W założeniu ustawy z pomocy będzie można skorzystać do 31 rudnia 2010 roku. Jest więc prawem tymczasowym (co jednak z czasem może się zmienić, podobnie było z ustawą pozwalającą na uzyskanie zwrotu VAT za materiały budowlane).

Kto będzie mógł liczyć na pomoc?

Pomoc skierowana jest do kredytobiorców kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych hipotecznie, którzy z przyczyn od nich niezależnych utracili pracę i zarejestrowali się jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy i uzyskali prawo do zasiłku. Co ważne, wraz ze znalezieniem innej pracy (nieważne jak płatnej) pomoc będzie wygasała. Jest to pewne niedopracowanie ustawy. Z uwagi na fakt, że znaleziona praca (np. poprzez "pośredniak") może być niewystarczająca na spłacanie kredytu. Bezrobotny nie może odmówić podjęcia pracy, bez utraty prawa do zasiłku, a tym samym (również) utraty pomocy w spłacie kredytu.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na szerokie potraktowanie problemu utraty pracy i środków utrzymania, w katalogu znajduje się bowiem:

  •  utrata zatrudnienia (niezależnie od rodzaju umowy);

Pomoc nie może być przyznana, jeżeli utrata zatrudnienia nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez uprawnionego lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

  • utrata innej pracy zarobkowej – za tą należy uznać również wykonywanie pracy w oparciu o umowę zlecenia czy umowę agencyjną – a więc formy nie objęte co do zasady kodeksem pracy;
  • zamknięcie zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Ostatnia kategoria dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, a więc de facto tzw. samozatrudnienia. Można więc domniemywać, że nie dotyczy „klasycznych” przedsiębiorców.

Rozwiązania doczekała się również sytuacja, w której to jeden z małżonków jest kredytobiorcą, a drugi z małżonków traci pracę, spełniając warunki przewidziane powyżej. W takiej sytuacji kredytobiorca może skorzystać z dopłaty.

Co więcej (odnośnie do małżonków), pomoc nie może jednak być przyznana na spłatę tego samego kredytu, jeżeli jeden z małżonków uzyskał pomoc na zasadach określonych w ustawie, chyba że pomoc nie jest już udzielana, a okres udzielonej pomocy nie przekroczył 11 miesięcy. W takim przypadku łączny okres pomocy przyznanej małżonkom nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Oznacza to, że małżonkowie będą traktowani jak jeden kredytobiorca.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK