| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy w Polsce jest ciągle nowym produktem, ale zyskującym na popularności od czasu obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestorzy, którzy nie rozpoczęli budowy przed 29 kwietnia 2012 roku muszą założyć rachunek powierniczy. Co dzięki temu zyskujemy? I gdzie najlepiej założyć rachunek powierniczy?

Przepisy z 29 kwietnia 2012 r. miały duży wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Deweloperzy, chcąc się przed nimi chronić, starali się rozpocząć nowe inwestycje jeszcze przed wejściem w życie ustawy. W rezultacie uzyskali pozwolenie na budowę rekordowo dużej liczby inwestycji.

Założenia ustawy

Ci, którym nie udało się rozpocząć budowy przed 29 kwietnia 2012 r., muszą uwzględnić w swoich planach przepisy ustawy. A te nakładają na nich m.in. kosztowny obowiązek otwierania w bankach rachunków powierniczych. Obowiązek posiadania takiego rachunku ma nie dopuścić do finansowania inwestycji z pieniędzy klientów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Zgodnie z ustawą są dwa rodzaje rachunków powierniczych: zamknięte i otwarte. Te drugie mogą funkcjonować z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową. W pierwszym przypadku, bank wypłaca zgromadzone pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji. Ten typ rachunku jest mniej korzystny, ponieważ inwestor musi posiadać większy kapitał początkowy. Bardziej atrakcyjny jest rachunek otwarty. W jego przypadku pieniądze są wpłacane na konto dewelopera każdorazowo po przeniesieniu na klienta prawa własności do lokalumówi Romuald Margol, CEO General Director w PolishProperty.eu.

W przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy deweloper przeznaczał pieniądze wpłacone przez klientów na realizację inwestycji, a kilka miesięcy później ogłaszał upadłość. Na odzyskanie wpłaconej kwoty najczęściej nie było już szans. Konsumenci skarżyli się, że ich pieniądze nie są w odpowiedni sposób chronione, dlatego ustawodawca wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom.

Zobacz także: Powiernicze nabycie nieruchomości

Co nam daje rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy oferowany jest przez wiele polskich banków. Na swoich stronach internetowych banki szczegółowo informują klientów zainteresowanych ofertą i tłumaczą na jakich zasadach opiera się otwarcie takiego rachunku.

Utrata środków pieniężnych, których gromadzenie bardzo często jest efektem długoletnich wyrzeczeń, to bolesne doświadczenie, dlatego bardzo ważne jest, by dobrze się zabezpieczyć. W przypadku dokonywania transakcji zakupu nieruchomości z wykorzystaniem rachunku powierniczego mamy gwarancję ochrony naszych pieniędzy w sytuacji niewywiązania się powiernika z warunków umowy zawartej zgodnie z postanowieniami stronmówi Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking-Magazine.pl.

Zobacz także: Inwestorzy indywidualni budują więcej, niż deweloperzy – raport GUS

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK