| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > „Rodzina na Swoim”: limity na IV kwartał 2012 dla Mazowsza

„Rodzina na Swoim”: limity na IV kwartał 2012 dla Mazowsza

1 października przedstawiono limity w „Rodzinie na Swoim” na IV kwartał 2012 roku. Bank Gospodarstwa Krajowego po raz kolejny obniżył limity w „Rodzinie na Swoim”. Kupienie mieszkania z rządową dopłatą staje coraz mniej realne.

Ostatnie trzy miesiące działania programu „Rodzina na Swoim” nie będą dla zainteresowanych łatwe, bo limity w Warszawie na IV kwartał 2012 roku spadły o 114,5 zł dla rynku pierwotnego i o 91,6 zł dla rynku wtórnego, czyli o prawie 2 proc. Osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania w stolicy na kredyt z rządowymi dopłatami muszą poszukać nieruchomości w cenie nieprzekraczającej 5789,50 zł, a w przypadku rynku wtórnego kwota graniczna to 4631,60 zł.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Jeszcze trudniej sytuacja wygląda poza stolicą, bo tam limity i tak były niskie, a teraz zostały jeszcze obniżone o 171 zł (rynek pierwotny) i 136,80 zł (rynek wtórny), czyli o 4,7 proc. Chętni na mieszkanie w RnS np. w Płocku, Radomiu i Siedlcach muszą zmieścić się w limicie 3450,50 zł na rynku pierwotnym i 2760,40 zł na wtórnym.

Zmiany mają spore znaczenie dla klientów, bowiem to właśnie w tym rejonie zaciąga się najwięcej kredytów preferencyjnych. Łącznie co piąty kredyt preferencyjny rozliczony w pierwszym półroczu 2012 r. przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zaciągnięty był w woj. mazowieckim (z czego prawie 60 proc. w Warszawie i 40 proc. poza nią).

Oczekujemy, że ostatni kwartał 2012 r. będzie okresem ożywienia na rynku kredytów „Rodzina na Swoim”, a to w związku z planowanym jego wygaszeniem. Wnioski i kredyt preferencyjny będzie można składać tylko do 31 grudnia 2012 roku, potem banki zaprzestaną ich przyjmowania. Od 2007 r. do końca sierpnia 2012 r. Polacy zaciągnęli 162 tys. kredytów preferencyjnych na łączną kwotę 29,6 mld zł. Szczyt popularności programu przypadł na 2011 r., kiedy to liczba kredytów przekroczyła 50 tys., a wartość 10 mld zł. Od kilku kwartałów obserwujemy jednak spadek sprzedaży RnS, co jest związane z ubiegłoroczną zmianą zasad udzielania preferencyjnych pożyczek.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK