| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu zdecydowała się na kolejne podniesienie stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Jeśli wraz z nią zwiększony zostanie WIBOR 3M, a ma on zasadniczy wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych, to możemy mówić o wzroście raty kredytów hipotecznych w złotych. Należy spodziewać się, że będzie oscylował on na poziomie 2,5–3 proc., co w przeliczeniu na złotówki daje wynik 16–17 złotych na każde 100 tys. kredytu. A od stycznia 2011 roku rata kredytu złotowego i tak urosła już o ponad 11 proc., czyli z 565 zł do 629 zł na każde 100 tys. zł kredytu na 30 lat.

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Stawka WIBOR 3M, a co za tym idzie także rata kredytu, wzrosła jesienią 2011 roku, z 4,75 proc. do 5,00 proc. Potem sytuacja ustabilizowała się, a w połowie grudnia 2011 roku WIBOR 3M obniżył się o kilka punktów procentowych. Dość długo utrzymywał się na stałym poziomie i wynosił na przemian 4,94 proc. i 4,95 proc. Analitycy informują, że należy podniesienia stawki WIBOR 3M do poziomu ponad 5 proc. – tak źle nie było od stycznia 2009 roku.

Kiedy dotknie nas podwyżka?

Zmianę sytuacji odczujemy w innym czasie, wszystko zależy od banku, w którym mamy kredyt. Banki w różnym czasie i w różnym stopniu wprowadzają i aktualizują nowe stawki bazowe. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek oczekuje powolnego wzrostu stawki WIBOR 3M o ok. 0,1 pkt proc. w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jednak należy zaznaczyć, że dwa miesiące temu prognozy były inne, oczekiwano spadku WIBOR-u 3M do 4,75 proc. do końca 2012.

Źródło: Marcin Krasoń, Open Finance

Zobacz także: Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK