| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu zdecydowała się na kolejne podniesienie stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Jeśli wraz z nią zwiększony zostanie WIBOR 3M, a ma on zasadniczy wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych, to możemy mówić o wzroście raty kredytów hipotecznych w złotych. Należy spodziewać się, że będzie oscylował on na poziomie 2,5–3 proc., co w przeliczeniu na złotówki daje wynik 16–17 złotych na każde 100 tys. kredytu. A od stycznia 2011 roku rata kredytu złotowego i tak urosła już o ponad 11 proc., czyli z 565 zł do 629 zł na każde 100 tys. zł kredytu na 30 lat.

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Stawka WIBOR 3M, a co za tym idzie także rata kredytu, wzrosła jesienią 2011 roku, z 4,75 proc. do 5,00 proc. Potem sytuacja ustabilizowała się, a w połowie grudnia 2011 roku WIBOR 3M obniżył się o kilka punktów procentowych. Dość długo utrzymywał się na stałym poziomie i wynosił na przemian 4,94 proc. i 4,95 proc. Analitycy informują, że należy podniesienia stawki WIBOR 3M do poziomu ponad 5 proc. – tak źle nie było od stycznia 2009 roku.

Kiedy dotknie nas podwyżka?

Zmianę sytuacji odczujemy w innym czasie, wszystko zależy od banku, w którym mamy kredyt. Banki w różnym czasie i w różnym stopniu wprowadzają i aktualizują nowe stawki bazowe. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek oczekuje powolnego wzrostu stawki WIBOR 3M o ok. 0,1 pkt proc. w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jednak należy zaznaczyć, że dwa miesiące temu prognozy były inne, oczekiwano spadku WIBOR-u 3M do 4,75 proc. do końca 2012.

Źródło: Marcin Krasoń, Open Finance

Zobacz także: Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK