| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku kredytów hipotecznych nie są optymistyczne. W stosunku do poprzedniego roku nastąpiło wyraźne pogorszenie na rynku kredytów hipotecznych. Co na to wpłynęło? Czy możemy spodziewać się poprawy?

Kredyt hipoteczny dużo łatwiej można było otrzymać w 2011 roku. Dwa pierwsze kwartały ubiegłego roku były dla banków udane – przyczyną tego było ożywienie, które rozpoczęło się jeszcze w 2010 roku. Pierwsze, ale jeszcze nieznaczne, pogorszenie sytuacji obserwujemy w trzecim kwartale. Na większą skalę obniżenie sprzedaży nastąpiło w czwartym kwartale – i był to spadek aż o 18,14 proc., tak źle nie było od trzeciego kwartału 2009 roku, czyli od ponad dwóch lat. Wtedy, w konsekwencji globalnego kryzysu, kwartalne spadki przekraczały 30 proc.

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

Po wejściu w życie nowelizacji rekomendacji banki powoli zaczęły wycofywać się z udzielania kredytów hipotecznych w obcej walucie. Niestety prognoza na najbliższe kwartały również nie jest pomyślna, przewidywane są kolejne spadki sprzedaży kredytów hipotecznych.

Duży wpływ na pogorszenie sytuacji na rynku kredytów hipotecznych miały też zmiany wprowadzone w rządowym programie „Rodzina na Swoim” wprowadzone pod koniec sierpnia. Dodatkowo kolejne niższe limity cenowe sprawiają, że kredytów hipotecznych udzielanych w ramach tego programu jest coraz mniej.

Prognozuje się, że znaczne zmniejszenie sprzedaży kredytów walutowych i preferencyjnych kredytów, a dodatkowo ograniczenia wprowadzone przez Rekomendację SII wpłyną na dalsze pogarszanie się sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia jest także sytuacja w strefie euro, gdzie wiele banków (także spółek matek instytucji działających w Polsce) ma spore problemy z finansowaniem. W związku z tym wiele banków na naszym rynku mocno ogranicza akcję kredytową. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja na rynku kredytów hipotecznych mogła ulec poprawie. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się utrzymania tendencji spadkowych w kredytach walutowych i w kredytach preferencyjnych w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim”. A to może oznaczać, że w 2012 roku banki udzielą mniej niż 200 tysięcy kredytów hipotecznych.

Marcin Krasoń, Open Finance

Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK