| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem jest możliwa. Wbrew pozorom nie musi to być skomplikowana transakcja. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. Jak sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem?

Kupno mieszkania w większości przypadków wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jednak często właściciele decydują się na sprzedaż nieruchomości jeszcze przed spłatą zobowiązania. Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej takich ofert.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Zdecyduje bank

Jeżeli kredytobiorca chce sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem, musi uzyskać zgodę banku, który udzielił pożyczki, i jego opinię o przebiegu spłaty (koszt ok. 50 zł). Takiej opinii zażąda również bank nabywcy zainteresowanego mieszkaniem na kredyt.

Co z hipoteką?

Kupując mieszkanie obciążone kredytem, klient może wybierać spośród wszystkich banków, nie jest przypisany do banku, który udzielił kredytu właścicielowi nieruchomości. W akcie notarialnym musi znaleźć się informacja, że kwota kredytu zostanie przelana do dwóch adresatów:

- do banku z tytułu spłaty zobowiązania

- do dotychczasowego właściciela mieszkania.

Kiedy bank otrzyma pieniądze, wystawia zaświadczenie, że dług został uregulowany, a następnie usuwa hipotekę z księgi wieczystej. Kupujący jako przyszły właściciel może już starać się o nowy wpis do księgi. Koszty wypisu i wpisu najlepiej podzielić pomiędzy strony transakcji.  

Hipoteka nie jest związana z właścicielem, a z konkretną nieruchomością.

Kredyt walutowe

W przypadku kredytów walutowych bank przelicza zadłużenie na złotówki. Robi to według zasad zapisanych w regulaminie oraz w umowie kredytowej. Wysokość kursu ustalana jest na dzień spłaty kredytu. 

Zobacz także: Przekredytowanie – jak go uniknąć?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »