| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Jak wynegocjować w banku dobre warunki, zaciągając kredyt na dużą kwotę? Przy kredytach na milion złotych banki często odchodzą od standardowych warunków i oferują tańszy kredyt.

Luksusowe mieszkanie może kosztować kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych. Za 5–6 milionów zł można kupić ekskluzywny apartament w Warszawie o pow. od 200 do 300 mkw.  Jednak zdarzają się także oferty apartamentów w cenie 10 milionów zł. Co musi charakteryzować taką nieruchomość? Przede wszystkim ekskluzywny budynek, bardzo drogie wyposażenie mieszkania, najwyższe piętro i piękny widok, szczególnie z ogrodu. Za kilkanaście milionów zł kupimy willę na Mokotowie lub na Żoliborzu. Wyznacznikiem ceny nie zawsze jest nowoczesność i ekskluzywne wykończenie, ale atrakcyjna działka o dużej powierzchni (min. 1000 mkw.)

Zobacz także: Czarna karta kredytowa tylko dla najbogatszych

Na jaki warunki kredytu mogą liczyć klienci, którzy chce pożyczyć milion złotych? Lion’s House przyjął, że przykładowi klienci chcą kupić nieruchomość wartą 1 250 000 zł, a więc dysponują wkładem własnym w wysokości 250 tys. zł, zarabiają łącznie 24 tys. netto i zajmują wysokie stanowiska w prestiżowych firmach.

Niższa marża przy kredycie na milion zł

Kredytobiorcy z przykładu zaciągając kredyt w złotych, mogą liczyć na marżę na przeciętnym poziomie 1,15% (mediana). Najniższą marżę – 0,8% – zaproponowały ING Bank Śląski i Citibank. W 1% zmieściły się też Nordea (0,95%) oraz BGŻ, Credit Agricole i Eurobank (stawka 0,99%). Dane porównano ze standardową ofertą banków dla kredytu na 300 tys. zł z 25-proc. wkładem własnym. W przypadku takich parametrów kredytu marżę poniżej 1% zaproponowały już tylko dwa banki (BGŻ i Eurobank – w obu stawka to 0,99%), a dodatkowo jeden podał poziom 1% (ING). Jednak różnice w przeciętnych poziomach są niewielkie – o ile dla kredytu na milion złotych mediana marż wynosi 1,15%, to w przypadku finansowania na 300 tys. zł jest to 1,2%. Nieco większe różnice są w przypadku zwykłej średniej arytmetycznej (odpowiednio 1,25% i 1,46%).

Co z oprocentowaniem?

Nawet w przypadku średniej arytmetycznej różnica w oprocentowaniu, przełożona na wysokość raty, nie jest znacząca. Przyjmując, że kredyt na milion złotych zaciągnięto na 30 lat, miesięczna rata przy marży 1,25% i stopie WIBOR 4,97% wyniosłaby 6 138 zł. W przypadku marży 1,46% byłoby to 6 275 zł. Różnica wynosi co prawda 137 zł, ale to zaledwie 1% raty.

Przy kredycie na taką kwotę bank może zrezygnować z prowizji, jeżeli pobiera ją przy niższych kwotach. Prowizję dla kredytu z przykładu uwzględniły dwa banki: ING i Nordea. W przypadku finansowania na 300 tys. zł prowizję inną niż 0% podało już siedem banków (Citibank, ING, Kredyt Bank, Nordea, PKO BP, Polbank i opcjonalnie Multibank).

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku – ile wynosi i co się na nie składa?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK