| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Jak wynegocjować w banku dobre warunki, zaciągając kredyt na dużą kwotę? Przy kredytach na milion złotych banki często odchodzą od standardowych warunków i oferują tańszy kredyt.

Większy bonus przy kredycie w euro

Zdecydowanie większe różnice między marżami pomiędzy kredytem na mln zł a kredytem na 300 tys. zł widać w przypadku kredytu w euro. Przeciętna marża (mediana) dla sześciu banków uwzględnionych w zestawieniu dla kredytu na milion złotych wynosi 3,08%, a dla pięciu uwzględnionych w zestawieniu dla kredytu na 300 tys. zł – 3,7%. Różnica wynosi aż 0,63 pkt. proc. Taka dysproporcja oznacza dużą różnicę w racie – rata dla niższej marży i stopy Libor na poziomie 0,06% wynosi 4613 zł, a dla wyższej marży – 4 947zł (więcej o 334 zł). Różnica wynika nie tylko z niższych stawek marż dla większego kredytu. Do zestawienia dla kwoty miliona zł dochodzi jeszcze Deutsche Bank, którego nie uwzględniono w przypadku standardowego kredytu na 300 tys. zł (dla standardowego kredytu w euro DB wymaga zarobków na poziomie 12 tys. zł). Zaciągnięcie kredytu w euro może się opłacać kredytobiorcom, którzy chcą pożyczyć większą kwotę. Rata takiego kredytu jest znacznie niższa niż rata kredytu w złotych  (aż 1525 zł dla podanego przykładu).

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Duże pieniądze i duże ryzyko

Warunki cenowe dla kredytów na wysokie kwoty są widoczne, ale różnice nie są duże, biorąc pod uwagę fakt, że jeden klient, który zadłuży się na milion złotych, znaczy dla banku więcej niż trzech klientów z kredytem na 300 tys. zł. Jednak trzy kredyty na niższą kwotę to mniejsze ryzyko. Banki uważają również, że zabezpieczenie się na dużej i drogiej nieruchomości jest gorszą opcją niż zabezpieczenie się na trzech mniejszych mieszkaniach z segmentu popularnego (na wypadek problemów mniejszą nieruchomość jest zdecydowanie łatwiej sprzedać).

Dodatkowe produkty do kredytu

W większości sytuacji banki są skłonne na upusty dla tych kredytobiorców, którzy zaciągając duże kredyty, decydują się także na inne produkty banku, takie jak karta kredytowa, konto, ubezpieczenie czy program systematycznego oszczędzania. Obniżka może wtedy sięgnąć od 0,1 pkt. proc. do 0,5 pkt. proc.

Negocjowanie warunków kredytu

Kredytobiorcy, którzy chcą pożyczyć od banki dużą kwotę, powinni wiedzieć, od jakiej sumy mogą indywidualnie negocjować warunki kredytu. Jednak banki nie chcą ujawniać tych kwot, choćby dlatego, że często ulegają one zmianom. Są pochodną sytuacji na rynku, aktualnej polityki banku, a nawet ilości rozpatrywanych wniosków kredytowych. Z praktyki doradców Home Broker wynika, że odstępstwa od standardowych warunków dotyczą kwot rzędu 500 tys. zł. Liczy się także, kto podejmuje tę decyzję – kierownik placówki, dyrektor departamentu czy zarząd banku. Im wyższy kredyt i większy zakres odstępstwa od standardowej oferty, tym ważniejsza osoba w banku podejmuje decyzję. Ponadto każdy kredyt rozpatrywany jest indywidualnie. Bank bierze pod uwagę nie tylko kwotę kredytu, ale także jej relację do wartości nieruchomości, wiarygodność klienta (BIK), formę zatrudnienia czy stabilność pracodawcy.

Zobacz także: Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Autorzy: Paweł Kołtun, Artur Wach

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK