| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > „Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Do końca 2011 roku udzielono co najmniej 136 tys. kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” na łączną wartość ponad 25 miliardów złotych (zgodnie ze statystykami BGK). Program cieszy się popularnością kredytobiorców, ponieważ państwo dopłaca do kredytu nawet połowę odsetek przez 8 lat. Oznacza to, że rodzina, która pożyczy na 30 lat 200 tys. zł na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni 50 mkw., zamiast spłacać raty w wysokości 1230 zł miesięcznie, dzięki „Rodzinie na Swoim” spłaca tylko 654 zł. Jednak trzeba pamiętać, że dofinansowanie można stracić, np. jeśli kupiona nieruchomość będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.  

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Co dzieję się z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim” po rozwodzie? Okazuje się, że takie sytuacje są częste. Zgodnie z danymi GUS, w 2010 r. doszło do 61,3 tys. rozwodów. Jak wynika z wyjaśnień publikowanych na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, rozwód nie powoduje, że dopłaty do kredytu zostaną wstrzymane. W ustawie nie porusza się kwestii pozostawania w związku małżeńskim, małżeńskiej wspólności majątkowej ani obowiązku wspólnego spłacania kredytu, który kredytobiorcy zaciągnęli razem. Za zgodą banku jeden z byłych współmałżonków może przejąć spłatę kredytu bez utraty prawa do dopłat.

Nie kupisz nowego mieszkania

Podczas spłacania kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” beneficjenci nie mogą stać się właścicielami ani współwłaścicielami innego domu lub mieszkania. Dopłaty do kredytu można stracić po zakupie nowego mieszkania, a nawet po dostaniu części nieruchomości mieszkalnej w postaci darowizny. Kredytobiorca nie straci dopłaty do kredytu, jeżeli otrzyma nieruchomość w spadku. Okres, w którym obowiązują nas rygory narzucone w ustawie, trwa 8 lat, czyli tyle, ile państwo pomaga w spłacie kredytu.

Zobacz także: Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK