| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > „Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Wynajem a dopłaty

Przeznaczenie mieszkania lub domu kupionego na kredyty w ramach „Rodziny na Swoim” na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych również można spowodować przerwanie dopłat. Oznacza to, że mieszkania lub domu nie można przerobić w całości lub w części na sklep czy salon fryzjerski. Ustawa wyklucza także możliwość wynajmu lokalu. Od ostatniej nowelizacji (koniec sierpnia 2011 r.) podpisywanie nowych umów najmu nieruchomości mieszkalnej jest zabronione. Ustawa zaznacza także, że kontrola, czy dofinansowanie jest wykorzystywane w prawidłowy sposób, leży w interesie państwa i banku, który udzielił kredytu. Jak mówi ustawa, w pierwszej kolejności to bank będzie zobowiązany do zwrócenia kwoty dopłat do nieprawidłowo wykorzystywanego kredytu, a następnie jemu kredytobiorcy będą musieli zwrócić te pieniądze.

Zobacz także: Firmy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

Co z działalnością gospodarczą?

„Wykorzystanie mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych” nie oznacza jednak, że pod danym adresem nie można zarejestrować działalności gospodarczej. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustawa nie pozwala na prowadzenie obsługi techniczno-biurowej jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu finansowanym kredytem z programu „Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »