| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Bank, który oferuje nam kredyt konsumencki, zobowiązany jest do przedstawienia specjalnego formularza informacyjnego. Taki wymóg wprowadziła nowa Ustawa o kredycie konsumenckim. Formularz informacyjny ma ułatwić kredytobiorcy porównywanie ofert kredytów konsumenckich dostępnych na rynku.

Poszukiwanie najlepszej oferty kredytu konsumenckiego jest teraz łatwiejsze dzięki formularzowi informacyjnemu. Ustawa o kredycie konsumenckim narzuciła bankom obowiązek przedstawiania takiego dokumentu każdemu klientowi, który jest zainteresowany zaciągnięciem kredytu. Formularz zawiera najważniejsze informacje związane z kredytem takie jak dane o banku, rodzaj kredytu, czas spłaty, całkowitą kwotę i koszty.

Formularz jest darmowy

Wszystkie instytucje finansowe oferujące kredyt konsumencki są zobowiązane przedstawić klientowi formularz informacyjny bezpłatnie. Wymóg dotyczy zarówno banków, jak i SKOK-ów. Potencjalny kredytobiorca ma prawo wiedzieć o wszystkich kosztach kredytu (odsetki), o wymaganych ubezpieczeniach, prowizji, karach za niespłacanie rat itp. Mimo to dostęp do tych informacji nie gwarantuje, że klient podejmie korzystną decyzję o kredycie. Nadal bardzo ważną rolę będą odgrywać pracownicy banków, którzy mają obowiązek odpowiadać na pytania zadane przez klienta.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Formularz nie załatwia wszystkiego

Formularz stanowi pewnego rodzaju ułatwienie dla potencjalnych kredytobiorców, ale banki nadal będą starać się o pozyskanie jak największej liczby klientów, na różne sposoby zachęcając do wybrania konkretnej oferty. Mimo wszystko kredytobiorcy mogą czuć się bezpieczniej – formularz dostarcza im konkretnej wiedzy, a instytucje finansowe będą konkurować między sobą o najatrakcyjniejszą ofertę. Choć jak wynika z założeń Ustawy o kredycie konsumenckim, korzyści ze zmian ma czerpać przede wszystkim kredytobiorca.

Źródło: Eksperci TotalMoney.pl

Zobacz także: Rewolucja w bankowości – płatność telefonem komórkowym

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK