| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Spadek zdolności kredytowej wpłynie na dostępność do kredytów hipotecznych, co z kolei odbije się na wyborze nabywców nieruchomości. Jak z Rekomendacją S poradzi sobie rynek pierwotny?

Co z rynkiem pierwotnym?

Modelowa rodzina mogłaby też swobodnie wybierać z oferty lokali nowych. Przeciętna dostępność mieszkań w segmencie deweloperskim wynosi obecnie, według danych Home Broker, 62% i nie spadła znacząco (w grudniu było to 68%).

W najlepszej sytuacji byłaby modelowa rodzina w Bielsku-Białej, Bydgoszczy i Lublinie. W miastach tych ponad 90% ofert lokali w nowych inwestycjach można kupić , posiadając 364 tys. zł. W najgorszej sytuacji byłaby rodzina szukająca lokum w Warszawie, gdzie posiadając 364 tys. zł, mogłaby wybierać tylko z 15% oferty lokali deweloperskich.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze dla emeryta

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego jest o tyle lepszym rozwiązaniem niż zakup „wielkiej płyty”, że pozwala liczyć na wzrost wartości lokalu w długim terminie. Skorzystanie z ciekawej oferty cenowej często wiąże się jednak z koniecznością oczekiwania na odbiór kluczy na przykład kilkanaście miesięcy, po których mieszkanie trzeba jeszcze wykończyć.

Jakie mieszkanie najtrudniej kupić?

Najskromniejsze możliwości zakupowe modelowa rodzina miałaby, gdyby szukała lokalu używanego, wykończonego i zbudowanego po 2000 roku. Przeciętna dostępność mieszkań w tak zdefiniowanym segmencie mieszkań wynosi obecnie 45% – wynika z szacunków Home Broker przeprowadzonych dla 13 miast. W grudniu nie było to jednak znacząco więcej (52%), bo lokale nowe i wykończone są relatywnie drogie (często kupione były w czasie boomu). Na dodatek oferta sprzedaży takich mieszkań jest dużo mniejsza niż na przykład lokali z „wielkiej płyty”.

W najlepszej sytuacji byłaby modelowa rodzina w Białymstoku i Bielsku-Białej. W miastach tych przynajmniej 70% ofert wykończonych lokali zbudowanych po 2000 roku można by było kupić posiadając 364 tys. zł. Kredytobiorcom z tego przykładu tradycyjnie najtrudniej byłoby kupić  własne M w Warszawie, gdzie posiadając 364 tys. zł mogliby wybierać tylko z 13% ofert nowych i do tego wykończonych mieszkań.

Zobacz także: Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Fot. Fotolia
Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »