| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Stały klient zainteresowany kredytem mieszkaniowym w swoim banku w większości przypadków nie może liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania.

Oferty dla właścicieli kont

Home Broker zapytał banki również o inne oferty specjalne dla osób, które związały z nimi swoje finanse. Poza pojedynczymi przypadkami obniżki prowizji czy oprocentowania pożyczki gotówkowej Home Broker nie znalazł wiele takich ofert. Chlubne wyjątki od tej reguły znaleziono w Banku Pocztowym, ING Banku Śląskim, mBanku i Multibanku.  W każdym z nich dotyczą one kredytów gotówkowych, które możemy otrzymać albo łatwiej, albo taniej. Bank Pocztowy właścicielom kont osobistych, na które przelewane jest wynagrodzenie, może zaoferować pożyczkę gotówkową w kwocie do 5 tys. zł na oświadczenie o dochodach. Nowi klienci muszą ubiegać się o pożyczkę ścieżką standardową – na podstawie zaświadczenia o zarobkach. Nieco ciekawszą propozycję mają Multibank i mBank. Banki te obserwując historię wpływów i wypływów z konta, są w stanie same zaproponować swoim klientom pewien poziom limitu kredytowego, który klient może wykorzystać na kredyt odnawialny, kartę kredytową lub pożyczkę gotówkową. Zdaniem banku przyznanie takiego limitu nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, a całość procedur można załatwić przez Internet. Tutaj również klient z ulicy zostanie potraktowany znacznie gorzej, a cała procedura znacznie się przeciągnie – banki te nie znając historii operacji na koncie klienta, zażądają zaświadczenia o zarobkach, a samo przetworzenie wniosku kredytowego potrwa przynajmniej jeden dzień. W mBanku dodatkowo będziemy musieli założyć eKonto. ING Bank Śląski proponuje swoim klientom po prostu niższe oprocentowanie pożyczki gotówkowej.

Bankom zależy na nowych klientach

Skoro banki wykazują się brakiem sentymentu wobec wiernych posiadaczy kont Home Broker zapytał je, jak przyjmą osobę zdecydowaną, by przenieść do nich całość domowych finansów. Tu podejście jest dokładnie odwrotne. Sześć banków umożliwia indywidualne negocjacje warunków poszczególnych produktów. Banki głośno o tym nie mówią, ale standardem jest, że przeciągając klienta na swoją stronę, mogą zaoferować mu podwyższenie limitów kart kredytowych i kredytów odnawialnych, a nawet  promocyjny okres bezpłatnego korzystania z prestiżowego konta.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Mimo takich zachęt klienci banków rzadko decydują się zmienić swój bank na inny. Wynika to po prostu z przyzwyczajenia, a także z tego, że zmiana rachunku wymaga trochę czasu. Związek Banków Polskich już w sierpniu 2009 podjął działania mające na celu ułatwienie przenoszenia rachunku osobistego z jednego banku do drugiego. Zgodnie z założeniami ZBP, ma to trwać 7 dni, a cały obowiązek informowania o zmianie numeru konta pracodawcy czy ZUS-u spoczywa na nowym banku. Jednak praktyka pokazuje, że nie jest to takie łatwe.

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Fot. Fotolia
Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK