| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Pożycz deweloperowi pieniądze i zarabiaj

Pożycz deweloperowi pieniądze i zarabiaj

Pożycz deweloperowi pieniądze i zarabiaj. Inwestowanie w rynek nieruchomości może przynieść nawet 10% zysku w skali roku.

Średnia cena mieszkania jest o blisko 4 proc. niższa niż przed rokiem – wynika z indeksu cen transakcyjnych liczonego na podstawie zakupów dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker. Na kupnie mieszkania pod wynajem rok temu można było zarobić ok. 2,3 proc., ale tylko przy założeniu, że zakup jest finansowany gotówką, a inflacja nie istnieje. Po uwzględnieniu wzrostu cen realna rentowność najmu była ujemna (-1,5 proc.). Z kolei giełdowy indeks WIG-deweloperzy w rok stracił na wartości niemal 48 proc. Wobec tak negatywnych informacji ponad 10-proc. stopa zwrotu, którą można uzyskać na obligacjach emitowanych przez deweloperów, wygląda niezwykle atrakcyjnie. I wciąż będzie tak wyglądać, ponieważ wysoka podaż mieszkań, wygaszanie programu „Rodzina na Swoim” i kolejne zaostrzenia w udzielaniu kredytów nie sprzyjają ożywieniu rynku mieszkaniowego.

Na warszawskim rynku obligacji Catalyst można znaleźć już 27 serii papierów dłużnych ośmiu deweloperów na łączną kwotę ponad 660 mln zł. Przeciętna ich rentowność brutto wynosi 9,3 proc., ale bez trudu można znaleźć też takie z ponad 10-proc. stopą zwrotu. Oprocentowanie dwóch trzecich obligacji spółek deweloperskich notowanych na Catalyst jest zmienne, obliczane jako stawka bazowa (WIBOR 3M lub 6M) powiększona o marżę w wysokości od 3 do 6,5 p.p.

Zobacz także: Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Jednak nie ma róży bez kolców. A tym kolcem w przypadku notowanych na Catalyst obligacji jest coraz częściej brak zabezpieczenia wyemitowanych papierów. Dla obligatariusza oznacza to zwiększone ryzyko inwestycji. Co zresztą odzwierciedlają ceny. Przeciętna rentowność do wykupu zabezpieczonych obligacji deweloperów wynosi 8,63 proc. Tymczasem dla papierów niezabezpieczonych jest ona o blisko 1,4 p.p. wyższa. Najczęstszym przedmiotem zabezpieczenia jest hipoteka. Wyjątek stanowi część obligacji Marvipolu, które zabezpieczone są akcjami spółki – z punktu widzenia inwestora jest to znacznie mniej atrakcyjna forma ochrony.

Przewidywalność zysków wskazywałaby, że obligacje emitowane przez deweloperów są substytutem lokat bankowych. Lecz z całą pewnością tak nie jest. Inwestor nabywając obligacje korporacyjne, bierze na siebie ryzyko kredytowe. Powinien on się zatem liczyć z możliwością utraty płynności czy nawet upadłości dewelopera. Problemów z odzyskaniem powierzonych środków doświadczyli inwestorzy, którzy nabyli obligacje spółki deweloperskiej TMB – nie były one jednak notowane na Catalyst. Na rynku tym kłopot z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań ma spółka Anti zajmująca się małą architekturą – spłaca ona zadłużenie w transzach.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK