| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > "Rodzina na Swoim": porady dla kredytobiorców

"Rodzina na Swoim": porady dla kredytobiorców

Cała procedura związana z zakupem nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest skomplikowana, ponieważ kredytobiorca musi dostosować cel uzyskania kredytu do licznych ograniczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy dokonać szczegółowej analizy i porównać standardowy kredyt z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Warto także zaplanować dodatkowe wydatki związane z zakupem nieruchomości.

Kredyt w ratach równych czy malejących?

Decydując się na kredyt w ramach programu "Rodzina na Swoim", warto także porównać koszty, biorąc pod uwagę formę spłaty kredytu w ratach równych lub malejących. Kredyt w równych ratach może okazać się wyższy niż w ratach malejących.

Porównanie kredytu w równych ratach z kredytem w ratach malejących

Małżeństwo bezdzietne wnioskuje do banku o udzielenie kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” na kwotę 300 000 zł na zakup nieruchomości o powierzchni użytkowej 50 m², na okres spłaty 30 lat. Małżeństwo otrzymuje przykładowe harmonogramy spłaty kredytu w ratach równych oraz malejących. Suma wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych pomniejszonych o dopłatę w ratach równych po upływie 30 lat ostatecznie wynosi około 556 177.22 zł, natomiast w ratach malejących wynosi około 503 908.75 zł. Po dokonaniu porównania koszt kredytu przy ratach równych okazał się wyższy około o 52 268 zł od kredytu w ratach malejących.

Z dokonanego podsumowania można wysunąć wniosek, że po upływie 30 lat kredyt w ratach malejących jest korzystniejszy od kredytu w ratach równych, ponieważ generuje on niższe koszty.

Zaplanuj koszty związane z zakupem mieszkania

Planowanie wydatków związanych z zakupem, a następnie z wykończeniem nieruchomości jest bardzo trudne. Niestety często pojawiają się niespodziewane wydatki, dlatego tak ważne jest wzięcie pod uwagę kosztów związanych z zakupem nieruchomości. Dlaczego? Jeżeli kredytobiorca nie ma odłożonej wystarczającej kwoty na wykończenie lokalu, na opłaty notarialne przy nabywaniu nieruchomości i in. wydatki, ostatecznie może okazać się, że będzie on zmuszony wziąć dodatkowy kredyt gotówkowy. Większość kredytobiorców kieruje się regułą, aby wziąć jak najmniejszy kredyt. Jednakże zasada ta często okazuje się zawodna.

Zobacz także: Refinansowanie kredytu przyniesie oszczędności

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy porównać standardowe kredyty z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Fot. Fotolia
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy porównać standardowe kredyty z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK