| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Spada zdolność kredytowa

Spada zdolność kredytowa

Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Spadająca zdolność kredytowa ogranicza dostęp do kredytów i tańszych mieszkań.

Jak oceniają analitycy Wealth Solution, w praktyce niewielu klientów ma możliwość wyboru najtańszego kredytu. Najczęstszym ograniczeniem jest poziom zdolności kredytowej, która zależy nie tylko od wysokości dochodów, lecz także od ich źródła, miejsca zamieszkania, liczby dzieci, wysokości wkładu własnego czy rodzaju kredytowanej nieruchomości, itp.

Inwestorzy starają się ułatwić zakup swoim klientom, na przykład przesuwając płatność.

– Zarówno nabywcom mieszkań w naszej poznańskiej, jak i warszawskiej inwestycji coraz trudniej jest sfinansować zakup kredytem. Banki ograniczają kwoty przyznawanych pożyczek, w efekcie czego kupujący pytają o lokale o mniejszej powierzchni, niż te, których zakup wcześniej planowali. Dlatego proponujemy klientom formę finansowania z późniejszym terminem płatności, na osiedlu Red Park w Poznaniu – system 15/85, a na osiedlu Alpha w Warszawie – system 10/90. Po zakończeniu budowy, kiedy właściciele będą odbierać klucze do mieszkań i będą zobowiązani do wpłaty większości należności, sytuacja na rynku kredytowym być może będzie dla nich bardziej sprzyjająca – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.     

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” nadal popularna

Dla kogo większy kredyt?

Przyjrzyjmy się jeszcze wartościom pożyczek możliwych do uzyskania w bankach przez rodziny i singli. Jak obliczają analitycy Invigo, przeciętnie zarabiająca osoba samotna pożyczy na mieszkanie średnio blisko 250 tys. zł, a rodzina z dwójką dzieci ok. 315 tys. zł.

Zakładając, że singiel osiągający dochody w wysokości obecnej średniej krajowej (3612 zł brutto wg danych GUS) nie ma żadnych innych zobowiązań, może dziś liczyć dokładnie na 247 523 zł kredytu. Maksymalna rata, jaką kredytobiorca może opłacać co miesiąc, wynosi 1516 zł w przypadku kredytu w złotych i 1213 zł w przy pożyczce walutowej.   

Rodzice z dwójką dzieci, pracujący na stałą umowę o pracę, osiągający przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5032 zł netto mogą otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 315 445 zł przy założeniu, że nie mają żadnych innych zobowiązań.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania wyniosła w Warszawie w II kwartale tego roku 7826 zł (raport AMRON–SARFiN), rodzina może sobie pozwolić na zakup w stolicy około 40-metrowego mieszkania. Jeżeli chciałaby zamieszkać w Poznaniu, przy przeciętnej cenie transakcyjnej 5 396 zł/mkw. w tym mieście, kupi za tę samą kwotę ponad 58-metrowe lokum.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Fot. Fotolia
Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK