| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych

Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych

Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych – pokazuje Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Jak wygląda dostępność do kredytów hipotecznych?

Patrząc na indeks w ujęciu rocznym, widać, że dynamika jego wzrostu spadła. Od czerwca ubiegłego roku do kwietnia br. wzrost rok do roku wynosił każdego miesiąca więcej niż 8 procent. Tymczasem w sierpniu 2011 r. różnica wyniosła 5,5 proc., a we wrześniu tylko 4,31 procent. W ujęciu rocznym jest to drugi najniższy wzrost od początku kalkulowania IDK.

Spowolnienie dynamiki wzrostu indeksu jest bez wątpienia skutkiem z jednej strony sytuacji na globalnych rynkach (banki boją się kryzysu i nie chcą zbyt lekko udzielać kredytów), a z drugiej działań Komisji Nadzoru Finansowego – za kilka miesięcy w życie wejdzie druga część nowej rekomendacji S, która ograniczy zdolność kredytową osób chcących zadłużyć się na więcej niż 25 lat.

Indeks Dostępności Kredytowej powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów, ale jeśli chodzi o parametry znacznie odbiegające od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.

Zobacz także: Obligacje czy lokata – w co zainwestować?

W związku z błędnymi danymi przesłanymi przed miesiącem przez jeden z banków, Open Finance zmuszony był zrewidować poziomu indeksu. Poprawny odczyt sierpniowy powinien wynieść 116,37, a nie 117,70 punktów.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych – pokazuje Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Fot. Fotolia
Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych – pokazuje Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK