| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zdolność kredytowa Polaków spada

Zdolność kredytowa Polaków spada

Zdolność kredytowa Polaków spada, co powoduje, że klient starający się o kredyt dostanie ok. 4% mniej w euro i ok. 2% mniej w złotych. Dlaczego Polacy mają mniejszą zdolność kredytową?

Dane z banków nie pozostawiają wątpliwości, że zdolność kredytowa analizowana jest coraz skrupulatniej. Dodatkowo zamieszanie na rynku walutowym sprawiło, że banki bardziej podkręciły śrubę zainteresowanym kredytami w euro. Maksymalna kwota kredytu w euro, jaką może dostać trzyosobowa rodzina z dochodami 6 tys. zł netto, spadła o blisko 20 tys. zł do 435,5 tys. zł. W przypadku kredytów złotowych spadek wyniósł 9,5 tys. zł do 508,6 tys. zł.

Kredyt w euro

Na 10 banków udzielających kredytów w euro, prezentowanych przez Open Finance, żaden na jesień nie zmienił podejścia do klienta na bardziej liberalnie. Sześć banków obniżyło maksymalną kwotę, jaką są gotowe pożyczyć przykładowej rodzinie, a BOŚ, mBank, MultiBank i Raiffeisen jej nie zmieniły. Największe obniżki wprowadzili: Getin Noble Bank, Kredyt Bank, PKO BP i DB PBC. W pierwszym banku maksymalna zdolność stopniała z 392 tys. zł do 330 tys. zł, w Kredyt Banku z 556 do 524 tys. zł, w PKO BP z 456 tys. zł na 432 tys. zł, a w DB PBC z 540 tys. zł na 520 tys. zł. Po zmianach to nadal Kredyt Bank i DB PBC są bankami najhojniej finansującymi zakup nieruchomości kredytami w euro.  Najmniej w euro pożyczy obecnie Getin Noble Bank, wcześniej były to mBank i MultiBank. 

Zobacz także: Wygrałeś w lotto? Zainwestuj

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »