| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zdolność kredytowa Polaków spada

Zdolność kredytowa Polaków spada

Zdolność kredytowa Polaków spada, co powoduje, że klient starający się o kredyt dostanie ok. 4% mniej w euro i ok. 2% mniej w złotych. Dlaczego Polacy mają mniejszą zdolność kredytową?

Kredyt w złotych

Podobnie sytuacja wygląda w kredytach złotowych. W gronie 24 banków dominują instytucje obniżające zdolność kredytową liczoną w rodzimej walucie. Jedyne bardziej hojne banki niż w lipcu to BPS – wzrost wartości kredytu o 5 proc. i Pekao – wzrost maksymalnej kwoty pożyczki o 0,7 proc. Sześć instytucji nie zmieniło prawie nic, a 16 zmniejszyło maksymalną kwotę kredytu. Spora grupa o dobre kilka proc.

Zobacz także: Rachunek osobisty: banki walczą o klientów

O 5,5 proc., czyli ponad 30 tys. zł, spadła zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny z 6 tys. zł dochodu netto w PKO BP. Teraz mogą tam dostać najwyżej 560,5 tys. zł. O ponad 5 proc. do 465 tys. zł ściął maksymalną kwotę dla przykładowych klientów Euro Bank, jeszcze dalej posunął się BGŻ, gdzie obniżka przekroczyła 7 proc. i obecnie bank pożyczy najwyżej 455 tys. zł. W Nordei po spadku o 8 proc. klienci z przykładu mogą dostać 475 tys. zł. O 4,3 proc. mniej pożyczy im Kredyt Bank, o ponad 3 proc. mniej niż w lipcu Citi Handlowy i Credit Agricole, 2,5 proc. niżej jest w ING BSK. Mniej niż na początku wakacji pożyczy także Alior, BNP Paribas, Pekao Bank Hipoteczny. 

Po zmianach już żaden bank nie udzieli opisywanym klientom kredytu złotowego stanowiącego stukrotność ich zarobków. Jeszcze wiosną było to pięć banków. Dziś najbardziej szczodrzy: Bank Pocztowy i Getin Noble Bank dadzą blisko 595 tys. zł, Millennium Bank 589 tys. zł, ING Bank Śląski ponad 580 tys. zł. Na drugim biegunie jest BPH z kwotą 215 tys. zł i Credit Agricole (dawny Lukas Bank) gotów pożyczyć najwyżej 431 tys. zł.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zdolność kredytowa Polaków spada. Fot. Fotolia
Zdolność kredytowa Polaków spada. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK