| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów

Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów

Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów – taką strategię przyjęły banki, które porządkują rynek kart kredytowych. Liczba plastików maleje, mimo to klienci przeprowadzają coraz więcej transakcji za pomocą kart kredytowych.

Jak wynika z opublikowanych właśnie danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec czerwca w obiegu było 8,4 mln kart kredytowych. Jest szansa, że liczba kart kredytowych w Polsce nie spadnie poniżej 8 mln, mimo że niedawno można się było spodziewać takiego scenariusza. W półtora roku, od końca 2009 do połowy 2011 roku, z rynku zniknęło 2,5 mln kart kredytowych. Bywały kwartały, gdy ubywało ich ponad 600 tys.

Zobacz także: Rachunki bankowe dla studentów – co oferują banki?

Powód? Zamykanie nieaktywnych kart, odbieranie ich mało wiarygodnym klientom i weryfikowanie na nowo pozostałych posiadaczy kart. Wszystkim działaniom przyświecała obawa, że przekredytowane osoby będą próbowały ratować się w trudnej sytuacji finansowej właśnie zakupami na kartę kredytową. Przewidywania częściowo się potwierdziły, bo jak wynika ze statystyk dotyczących złych kredytów, kwota kredytów zaciągniętych kartami i nie oddawanych na czas w ciągu 2010 roku skoczyła z 1,9 mld zł do niemal 2,8 mld zł.

Jednak już od kilku miesięcy wartość złych kredytów nie rośnie, utrzymując się w graniach 2,6 mld zł. Jest to 19 proc. wartości całego zadłużenia na kartach kredytowych należących do osób prywatnych (dane na koniec lipca).

Jednak handlowcy i punkty usługowe nie zauważają ogromnego spadku liczby plastikowego pieniądza. Jak podaje NBP, od kwietnia do końca czerwca posiadacze kart wykonali ponad 52 mln transakcji o wartości niemal 7,7 mld zł. Zarówno liczba transakcji, jak i wartość zakupów robią wrażenie, stanowiąc rekord w dotychczasowej historii użytkowania kart kredytowych. Widać, że selekcja klientów bankom się udała i karty mają osoby najbardziej aktywne, niepopadające w przesadę w zadłużaniu się tą drogą.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: ranking szybkości działania banków

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów – taką strategię przyjęły banki, które porządkują rynek kart kredytowych.
Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów – taką strategię przyjęły banki, które porządkują rynek kart kredytowych.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »