| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Indeks Dostępności Kredytowej: jak wygląda dostępność do kredytów?

Indeks Dostępności Kredytowej: jak wygląda dostępność do kredytów?

Z analizy Open Finance i TVN CNBC wynika, że Indeks Dostępności Kredytowej ponownie wzrósł. Rekordowy IDK odnotowano w kwietniu i wynosił on 118,59 pkt.

W tym miesiącu negatywnie na IDK wpłynęły pozostałe dwa parametry: marża kredytowa i maksymalne możliwe LtV. Średnia marża wzrosła z 1,17 do 1,20, uśredniony maksymalny stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia spadł zaś z 102,2 do 99,5 proc. Zmiany były jednak na tyle małe, że z nawiązką zrekompensował je wzrost zdolności kredytowej.

Patrząc na indeks w ujęciu rocznym, widać, że dynamika jego wzrostu spadła. Od czerwca ubiegłego roku do kwietnia br. wzrost rok do roku wynosił każdego miesiąca więcej niż 8 proc. Tymczasem w sierpniu 2011 roku różnica wyniosła 6,71 proc.

Indeks powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów, ale jeśli chodzi o parametry – znacznie odbiegające od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Indeks Dostępności Kredytowej przedstawia sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych.
Indeks Dostępności Kredytowej przedstawia sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK