| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Sprzedaż kredytów na stałym poziomie

Sprzedaż kredytów na stałym poziomie

Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Przeczytaj analizę Open Finance.

Komentarz i prognoza Open Finance

Dwa pierwsze kwartały 2011 roku dla banków udzielających kredytów hipotecznych były udane. Zainicjowane w 2010 roku ożywienie rynku było bowiem kontynuowane. Nie bez wpływu na dobre wyniki sprzedaży były też spodziewane zmiany w programie „Rodzina na Swoim”. Część klientów przyspieszało decyzję o zaciągnięciu kredytu, by skorzystać z wysokich limitów cen mieszkań kwalifikujących się do programu. Łącznie w pierwszym półroczu udzielono 114,6 tys. kredytów (o 5,9 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku).

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Okres ożywienia na rynku mamy już za sobą, po nim przyszła faza stabilizacji, ale wyraźnie poniżej poziomów notowanych w rekordowym 2008 roku. Wówczas w najlepszych kwartałach udzielano ponad 70 tys. kredytów, prawie 20 proc. więcej niż obecnie.

Wejście w życie nowelizacji rekomendacji S II najprawdopodobniej doprowadzi do dalszego spadku liczby kredytów walutowych, choć z drugiej strony część klientów na pewno wybierze pożyczkę w euro w miejsce kredytu w „Rodzinie na Swoim”, do którego dostęp stał się w praktyce poważnie utrudniony.

Ze względu na dalsze działania Komisji Nadzoru Finansowego, mające na celu ograniczenie dostępności kredytów walutowych, a także zmiany w programie „Rodzina na Swoim” oraz postępujące podwyżki stóp procentowych (od poprzedniego raportu stopy wzrosły o 25 p.b.) Open Finance podtrzymuje swoją prognozę: kolejne kwartały 2011 roku będą pod względem liczby kredytów słabsze niż w 2010 roku. Spadek nie powinien jednak przekroczyć kilku procent, a w całym 2011 roku liczba udzielonych kredytów będzie podobna do tej z roku ubiegłego i wyniesie ok. 225–235 tys. kredytów.

Zobacz także: ABC kredytu hipotecznego

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia
Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK