| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Sprzedaż kredytów na stałym poziomie

Sprzedaż kredytów na stałym poziomie

Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Przeczytaj analizę Open Finance.

Komentarz i prognoza Open Finance

Dwa pierwsze kwartały 2011 roku dla banków udzielających kredytów hipotecznych były udane. Zainicjowane w 2010 roku ożywienie rynku było bowiem kontynuowane. Nie bez wpływu na dobre wyniki sprzedaży były też spodziewane zmiany w programie „Rodzina na Swoim”. Część klientów przyspieszało decyzję o zaciągnięciu kredytu, by skorzystać z wysokich limitów cen mieszkań kwalifikujących się do programu. Łącznie w pierwszym półroczu udzielono 114,6 tys. kredytów (o 5,9 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku).

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Okres ożywienia na rynku mamy już za sobą, po nim przyszła faza stabilizacji, ale wyraźnie poniżej poziomów notowanych w rekordowym 2008 roku. Wówczas w najlepszych kwartałach udzielano ponad 70 tys. kredytów, prawie 20 proc. więcej niż obecnie.

Wejście w życie nowelizacji rekomendacji S II najprawdopodobniej doprowadzi do dalszego spadku liczby kredytów walutowych, choć z drugiej strony część klientów na pewno wybierze pożyczkę w euro w miejsce kredytu w „Rodzinie na Swoim”, do którego dostęp stał się w praktyce poważnie utrudniony.

Ze względu na dalsze działania Komisji Nadzoru Finansowego, mające na celu ograniczenie dostępności kredytów walutowych, a także zmiany w programie „Rodzina na Swoim” oraz postępujące podwyżki stóp procentowych (od poprzedniego raportu stopy wzrosły o 25 p.b.) Open Finance podtrzymuje swoją prognozę: kolejne kwartały 2011 roku będą pod względem liczby kredytów słabsze niż w 2010 roku. Spadek nie powinien jednak przekroczyć kilku procent, a w całym 2011 roku liczba udzielonych kredytów będzie podobna do tej z roku ubiegłego i wyniesie ok. 225–235 tys. kredytów.

Zobacz także: ABC kredytu hipotecznego

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia
Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2011 roku była stabilna – banki udzieliły 61,5 tys. kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK