| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych zostały wywołane przez rosnące oprocentowanie kredytów i obniżki marż. Kredytobiorców czekają jeszcze nowelizacja ustawy dotyczącej „Rodziny na Swoim” i ustawa antyspreadowa.

„Rodzina na Swoim”

W lipcu została uchwalona także nowelizacja programu „Rodzina na Swoim”, w ramach którego można skorzystać z rządowych dopłat do kredytów hipotecznych. Nowe przepisy znacząco obniżą maksymalną cenę metra kwadratowego mieszkania kwalifikującego się do uzyskania rządowego wsparcia o 42,9 proc. dla mieszkań z drugiej ręki i o 28,6 proc. w przypadku nowych lokali. Jak szacują analitycy Home Broker, według nowych zasad na kredyt z dopłatą będzie można kupić zaledwie 10 proc. mieszkań oferowanych na rynku.

Deweloperzy starają się ułatwić klientom zakup w sytuacji trudniejszego dostępu do kredytowania.

– Nowe przepisy dotyczące przyznawania kredytów w programie RnS uniemożliwią znacznej liczbie osób uzyskanie państwowej dopłaty do kredytu. Dlatego naszym klientom kupującym mieszkania na osiedlu RED Park w Poznaniu zaoferowaliśmy system finansowania 15/85. Dopiero po odbiorze kluczy w drugiej połowie 2013 roku właściciele  mieszkań dopłacają 85 proc. wartości lokali. Piętnastoprocentowa wpłata  obowiązuje kupujących po rozpoczęciu budowy osiedla w październiku br. W ten sposób nabywcy mogą zaoszczędzić na odsetkach od kredytu. – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. – Ponieważ jednak oferujemy mieszkania w cenie od 5100 zł/mkw., wyjątkowo na rynku poznańskim mamy w sprzedaży lokale, które według nowych zasad kwalifikują się do dopłat. W inwestycji znajdą się też mieszkania do 50 mkw., na które single, którzy są teraz beneficjentami programu, mogą zaciągnąć  preferencyjny kredyt – zaznacza.

W pierwszym półroczu tego roku w ramach programu „Rodzina na Swoim” udzielono w kraju prawie 27,5 tys. kredytów, o 54 proc. więcej niż w poprzednim półroczu. Najwięcej pożyczali mieszkańcy Warszawy. Preferencyjne pożyczki udzielane są przede wszystkim na kupno nieruchomości na rynku wtórnym (56,1 proc.). Niespełna 25 proc. kredytów przyznanych zostało na mieszkania z rynku pierwotnego, a na budowę domu – 19 proc. Teraz, kiedy nabywcy nie będą mogli znaleźć na rynku zbyt wielu mieszkań, na które będą mogli zaciągnąć pożyczki z dopłatą, ich ilość drastycznie się zmniejszy. 

Zobacz także: Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Spada też ogólna liczba udzielanych kredytów hipotecznych. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że od stycznia do czerwca br. banki pożyczyły na sfinansowanie kupna i budowę nieruchomości 23,9 mld zł, a to tylko 49 proc. ubiegłorocznej sprzedaży, która wyniosła 48,6 mld zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK