| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt walutowy a kredyt złotówkowy

Kredyt walutowy a kredyt złotówkowy

Kredyt złotówkowy nadal cieszy się większą popularnością niż kredyt walutowy. Kredyt w złotówkach jest bezpieczniejszy i łatwiej dostępny. Mimo to kredyty walutowe stale budzą zainteresowanie kredytobiorców.

Kredyt złotówkowy

Choć raty kredytów walutowych są wciąż jeszcze niższe niż pożyczek w PLN, nie da się ukryć, że właśnie ten kredyt hipoteczny lubimy najbardziej, bo jest bezpieczny i łatwiej go dostać. Obecnie kredyty w złotówkach stanowią już ponad trzy czwarte wszystkich zaciąganych w Polsce kredytów. Kredyty w FCH mają niewielki udział w rynku i pojawiają się jedynie w przypadku około 7 proc. zobowiązań.

Jednak raty pożyczek w PLN, niestety, idą w górę. Cztery podwyżki stóp procentowych, wprowadzone w minionym półroczu przez Radę Polityki Pieniężnej, nie pozostały bez wpływu na oprocentowanie kredytów w złotych. Wzrost stawki WIBOR 3M z 3,95 proc. do 4,69 proc. zaowocował znaczącym wzrostem wysokości rat spłacanych co miesiąc przez posiadaczy tych pożyczek. Skoki stawki bazowej rekompensowały nieco spadki marż. Jednak, jak podają analitycy Expandera, od maja oprocentowanie zaczęło rosnąć.

Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”

W tej chwili raty pożyczek zaciągniętych w złotych w znacznie większym stopniu obciążają budżety domowe zadłużonych niż na początku bieżącego roku. Jednocześnie spada też zdolność kredytowa pożyczkobiorców. Dlatego deweloperzy zaczęli wracać do rozwiązań, które ułatwiają klientom zakup mieszkań.

– Dla naszych klientów, którymi są w przeważającej mierze ludzie młodzi, rosnące koszty kredytów oznaczają poważne trudności w zaciągnięciu pożyczki. Aby ułatwić finansowanie zakupu osobom zainteresowanym mieszkaniami na osiedlu Alpha oferujemy system płatności 10/90 na mieszkania budowane w obecnym etapie realizacji inwestycji. W ten sposób kupujący nie muszą zaciągać od razu kredytu, a dopiero w czerwcu 2013 roku, kiedy mieszkanie będzie gotowe. W tedy sytuacja w bankach może ulec zmianie. Poza tym, 10 proc. pierwszą wpłatę można teraz rozłożyć na raty – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development.    

Efekt zmian w „Rodzinie na Swoim”

Niewątpliwy wpływ na rynek będzie miała podpisana już przez prezydenta nowelizacja ustawy dotyczącej programu „Rodzina na Swoim”. Najkorzystniejsze teraz na rynku kredyty z rządowymi dopłatami cieszyły ostatnio rosnącym powodzeniem. Od stycznia 2007 roku do czerwca 2011 roku udzielono ok. 100 tysięcy takich pożyczek. Teraz ich liczba drastycznie spadnie. Spowoduje to obniżenie wskaźnika ceny mieszkań, które kwalifikują się do zaciągnięcia tej pożyczki oraz ograniczenie wieku kredytobiorcy. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym trudno będzie znaleźć mieszkanie, na które będzie można zaciągnąć ten preferencyjny kredyt. 

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” korzystniejsza dla nowych mieszkań

Dla rynku kredytów hipotecznych nie małe znaczenie będzie miało także wejście w życie Rekomendacji S III. Według jej zapisów, zdolność kredytowa musi być liczona przez banki przy założeniu maksymalnego, 25-letniego okresu spłaty. Dla pożyczających na mieszkanie w walutach obcych będzie to oznaczało mniejszą zdolność kredytową i w konsekwencji niższy kredyt, jaki będą mogli uzyskać. Dodatkowo dla kredytów walutowych KNF narzucił wymóg dotyczący maksymalnego obciążenia dochodu miesięcznymi płatnościami. Raty nie będą mogły być wyższe niż 42 procent miesięcznego dochodu. Na wdrożenie tego przepisu w życie banki mają czas do końca 2011 roku.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt złotówkowy nadal cieszy się większą popularnością niż kredyt walutowy.
Kredyt złotówkowy nadal cieszy się większą popularnością niż kredyt walutowy.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK