| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Prezydent przyjął zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Prezydent przyjął zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Zmiany w „Rodzinie na swoim” zostały już zaakceptowane przez prezydenta i zaczną obowiązywać w połowie sierpnia. Jedna ze zmian w „Rodzinie na Swoim” dotyczy objęcia dofinansowaniem singli.

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy normującej program „Rodzina na Swoim”. Tym samym w dwa tygodnie od publikacji wejdą w życie zmiany stosowane wobec dofinansowanych kredytów hipotecznych.

Ograniczenie limitów cen

Jakie zmiany nas czekają? Nowelizacja zakłada ograniczenie limitów cen kwalifikujących do dofinansowania o 42,9% dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6% w przypadku rynku pierwotnego. Efekt będzie bardzo wyraźny. Obecnie 66% mieszkań o powierzchni do 75 mkw. można kupić z rządową dopłatą, po zmianach będzie to zaledwie 10% – pokazują szacunki Home Broker dokonane przy obecnym poziomie cen na 13 największych rynkach. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości w takich miastach jak Białystok, Gdynia, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin czy Wrocław będzie trudne, o ile w ogóle możliwe.

Zobacz także: Nieruchomości: "Rodzina na Swoim" jednak przygarnie singla?

Limit wieku

Kolejnym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wieku. Po wejściu w życie ustawy maksymalny wiek kredytobiorcy będzie wynosić 35 lat. Wyłączone spod tego wymogu będą osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponadto, warunek zostanie uznany za spełniony, gdy przynajmniej jeden ze współmałżonków będzie spełniać ustawowe wymaganie wiekowe.

Zobacz także: Wszystko o „Rodzinie na Swoim”

Single w „Rodzinie na Swoim”

Nie wszystkie zmiany będą jednak ograniczały program. Po wejściu w życie nowelizacji z „Rodziny na Swoim” skorzystają także osoby samotne, tzw. „single”. Jest to jednak nieduże pocieszenie, biorąc pod uwagę znaczący spadek dostępności mieszkań, wynikający ze spadków limitów cen kwalifikujących do wsparcia. Ponadto, single będą mogli kupić lokal o maksymalnej powierzchni 50 mkw., a nie 75 mkw. jak obecni beneficjenci. Zgodnie z danymi Home Broker, oznacza to możliwość wyboru z blisko trzykrotnie mniej licznej grupy lokali. Pozostaje jeszcze jeden warunek – singiel skorzysta z dopłaty tylko wtedy, gdy wcześniej nie miał żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK