| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Oferty kredytów mieszkaniowych, dzięki rywalizacji banków, stają się coraz korzystniejsze. W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro. Sprawdź, które banki oferują najlepsze warunki kredytów mieszkaniowych.

Kredyt w złotych najlepszy w ING BSK i Pekao

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajął ING Bank Śląski. Bank zdobył 7,4 pkt. na 10 możliwych do uzyskania. Wszystko za sprawą obniżek zarówno marży, jak i prowizji. Po opłaceniu prowizji 1,4% (było 2,4%). ING udzieli trzyosobowej rodzinie z dochodami 6 tys. zł netto kredytu z 1 p.p. marży. Bank nie ma zaporowych wymagań co do zakupu dodatkowych produktów. Zadowoli się posiadaniem przez zainteresowanego kredytem bezpłatnego konta internetowego. Jest też gotów sporo pożyczyć, bo niemal stukrotność zarobków prezentowanej rodziny. Oferta ma też jednak ograniczenia – bank sfinansuje maksymalnie 90% wartości nieruchomości i nie wydłuży takiego kredytu ponad 30 lat. W rankingu oceniono również wielkość sprzedaży (dane za I kw.), która pokazuje faktyczną dostępność kredytów dla klientów i ten argument również przemawia na korzyść lidera rankingu.

Druga pozycja przypadła Pekao, który od poprzedniego zestawienia również ostro ściął marże. Bank zdobył 7,1 pkt. Obecnie zamiast 1,59 p.p. marży gotów jest zaoferować 1,19 p.p. z ubezpieczeniem (składka 2% wartości kredytu) lub bez jakiegokolwiek ubezpieczenia i prowizji dać marżę 1,29 p.p. Zaletą kredytu z pewnością jest możliwość sfinansowania całości nieruchomości. Ale podobnie jak w ING BSK nie ma mowy o przewalutowaniu kredytu i spłacaniu go dłużej niż 30 lat. Bank ten nie ma też nadmiernych wymagań cross-sellowych – ogranicza się do konta i karty kredytowej lub ubezpieczenia nieruchomości wykupionego za pośrednictwem banku.

Zobacz także: Pierwsze kroki: co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Na trzecim miejscu, z liczbą punktów równą 6,8, znalazły się ex aequo aż cztery banki: BZ WBK, DB PBC, Raiffeisen i Euro Bank. To najlepiej pokazuje, jak bardzo oferty złotowych kredytów mieszkaniowych zbliżają się do siebie pod względem warunków. Każdy z tych banków ma marżę w wysokości 1 p.p., chociaż w innych elementach są już różnice. W BZ WBK klient musi się liczyć z opłaceniem prowizji w wysokości co najmniej 2%. W DB PBC, aby zasłużyć na niską marżę, konieczne jest uczestnictwo w programie regularnego oszczędzania. Składka za pierwszy pobierana jest za rok z góry, a później miesięcznie trzeba opłacać 162 zł. W Raiffeisenie należy przez cały okres spłaty kredytu co roku opłacać składki ubezpieczeniowe, a przynajmniej ubezpieczenie na życie ze składką 0,25% rocznie. Dodatkowo, klient przez dwa lata powinien oszczędzać co najmniej 0,1% wartości kredytu miesięcznie. W Euro Banku także przy 1% marży konieczna jest zgoda na ubezpieczenie w wysokości 0,3% zadłużenia rocznie, inaczej marża idzie w górę o 0,1 p.p.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro.
W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK