| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zmiany w rządowym programie „Rodzina na Swoim” już w sierpniu

Zmiany w rządowym programie „Rodzina na Swoim” już w sierpniu

15 lipca zakończyły się prace Sejmu nad zmianami w programie „Rodzina na Swoim”. Zmiany mogą wejść w życie już w sierpniu. O zasadach pomocy rządowej będzie decydowała data złożenia wniosku kredytowego. Niezbędna będzie również umowa przedwstępna.

Już w lipcu 2010 roku miało dojść do zmian w programie „Rodzina na Swoim”. Czas pokazał, że prace legislacyjne nad tym ważnym dla rynku mieszkaniowego systemem dofinansowania zajęły znacznie więcej czasu. Dziś Sejm zakończył pracę nad ustawą ograniczającą budżetowe wsparcie. Projekt trafi teraz do Prezydenta, który powinien podpisać ją w ciągu maksymalnie trzech tygodni. Potem pozostaje już tylko dwutygodniowe vacatio legis po opublikowaniu aktu prawnego i ustawa wejdzie w życie. Teoretycznie do zmian może więc dojść już nawet w pierwszej połowie sierpnia.

O zasadach pomocy decyduje data podpisania umowy przedwstępnej

Jeśli więc ktoś zastanawia się nad skorzystaniem z budżetowego wsparcia w spłacie kredytu hipotecznego, powinien już zacząć rozglądać się za nieruchomością. Zgodnie z danymi Home Broker do podpisania umowy przedwstępnej dochodzi przeciętnie po 21 dniach od rozpoczęcia poszukiwań mieszkania. Dopiero z tym dokumentem można udać się do banku po dofinansowany kredyt. O tym, na jakich zasadach będzie udzielane wsparcie, decyduje data złożenia wniosku kredytowego.

Zobacz także: Pierwsze kroki: co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Zmaleje liczba mieszkań objętych programem „Rodzina na Swoim”

Gdy nastąpi to po dniu wejścia w życie ustawy, obowiązywać będą już zaostrzone warunki udzielania dofinansowania. Jakie? Po pierwsze, zostaną ograniczone limity cen kwalifikujące do dofinansowania o 42,9% dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6% w przypadku rynku pierwotnego. Oznaczałoby to, że po wejściu w życie tych zmian w Warszawie możliwe byłoby wydanie 7 rys. zł za metr mieszkania od dewelopera i 5,6 tys. zł za używane. Dla porównania dziś niezależnie od tego czy lokal pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego limit ceny przekracza 9,8 tys. zł, a więc z dofinansowaniem można kupić mieszkanie o wartości nawet 736 tys. zł.

W efekcie spadku maksymalnej ceny kwalifikującej do dopłaty, grono mieszkań, z których będzie można wybrać mieszkanie spełniające wymagania „Rodziny na swoim” skurczy się z 66% do 10% lokali o powierzchni do 75 m kw. – wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker w 13 miastach wojewódzkich. Warto także zauważyć, że znalezienie takiej nieruchomości przy obecnym poziomie cen w: Białymstoku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie czy Wrocławiu byłoby trudne.

Limit wieku dla zainteresowanych projektem „Rodzina na Swoim”

Kolejnym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wieku. Po wejściu w życie ustawy maksymalny wiek kredytobiorcy wynosić będzie 35 lat. W tym względzie Sejm poparł propozycję senatu wyłączającą spod tego wymogu osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponadto warunek zostanie uznany za spełniony, gdy przynajmniej jeden ze współmałżonków spełniać będzie ustawowe wymaganie wiekowe.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wejdą w życie w sierpniu 2011 roku. Fot. materiały prasowe
Zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wejdą w życie w sierpniu 2011 roku. Fot. materiały prasowe

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK