| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Stało się – rata kredytu we franku wyższa od raty kredytu złotowego

Stało się – rata kredytu we franku wyższa od raty kredytu złotowego

Ci, którzy zadłużyli się w szczycie popularności franka (trzy lata temu) w szwajcarskiej walucie, dziś płacą wyższą o ponad 20 zł ratę niż ci, którzy pozostali wierni rodzimej złotówce. Wszystko przez rosnący kurs franka.

Biorąc na tapetę kredyt na 300 tys. zł zaciągany na 30 lat w drugiej połowie czerwca 2008 r. z marżą 1,2%, przy obowiązującym wówczas średnim kursie w NBP 2,08 zł, klient pożyczał ok. 144,250 tys. franków. Po 3 latach spłaty pozostało mu do oddania około 133,2 tys. franków. Rata takiego kredytu to w granicach 492 franków miesięcznie. Po przeliczeniu po kursie z 27 czerwca 2011 r. 3,37 zł i zastosowaniu 8% spreadu daje to miesięczne obciążenie w wysokości 1758 zł. W przypadku kredytu złotowego zaciąganego w tym samym momencie z 1% marżą rata wynosi aktualnie 1736 zł.

Zobacz także: Czy przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę to dobry pomysł?

Choć różnica na niekorzyść franka wynosi jedynie 22 zł, jest to jednak spora odmiana wobec tego, co było wcześniej. Trzy lata temu biorący kredyt na 300 tys. zł i 30 lat we franku wychodził z banku z ratą ok. 1560 zł o 26% niższą niż zadłużający się w złotych – 2120 zł.

Aby spłacający kredyt frankowy znów był górą, kurs szwajcarskiej waluty musiałby spaść poniżej 3,26 zł, chyba że dalej będzie rósł WIBOR doliczany do oprocentowania kredytów złotowych. Wtedy raty dogonią się już przy niższym spadku ceny szwajcarskiej waluty.

Zobacz także: Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

Idący w górę WIBOR to obecnie główny powód, dla którego obsługujący kredyty w CHF nie ma ostatecznie zbyt wielu powodów do zazdrości osobom spłacającym złotowe zadłużenie. Po czterech łącznych podwyżkach stóp procentowych w Polsce o 1 p.p. do 4,5%, WIBOR rośnie jak szalony. Ze względu na wyższe odsetki, rata opisywanego kredytu złotowego spłacanego od czerwca 2008 r., od końca zeszłego roku poszła w górę o 130 zł. W tym czasie rata kredytu frankowego z uwagi na zmiany kursowe wzrosła o ok. 60 zł.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rata kredytu we frankach jest obecnie o ok. 20 zł wyższa niż rata kredytu złotowego.
Rata kredytu we frankach jest obecnie o ok. 20 zł wyższa niż rata kredytu złotowego.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK