| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyty: Polak potrafi, czyli miliard zadłużenia w miesiąc

Kredyty: Polak potrafi, czyli miliard zadłużenia w miesiąc

Rosną kredyty, topnieją oszczędności. Tylko w maju zadłużenie konsumpcyjne Polaków zwiększyło się o niemal 1 mld zł. Przyspieszyła także sprzedaż kredytów na nieruchomości. I niemal do rangi kredytu pierwszego wyboru awansował debet w koncie.

Zobacz także: Kredyt konsumencki - jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Majowy przyrost zadłużenia konsumpcyjnego w 40% był wynikiem właśnie skoku zadłużenia na limitach w ROR-ach (przed rokiem w maju było to 24%), i w 7% na kartach kredytowych. Na kredyty ratalne i pożyczki gotówkowe przypadło 53% z 975 mln zł o jakie zwiększył się konsumpcyjny dług.

Po odliczeniu wpływu efektu kursowego – notowania franka w maju wzrosły o niemal 6% - widać, że kredytów walutowych przybyło niecałe 0,7 mld zł do 171 mld zł. Wartość kredytów złotowych zwiększyła się o 2,44 mld zł i jest ich już 114,4 mld zł.

Zobacz także: Czy przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę to dobry pomysł?

W przypadku kredytów na nieruchomości w rodzimej walucie to zdecydowanie największy przyrost zadłużenia w tym roku i niemal w całym 2010 r.

Na rachunkach bieżących osób prywatnych ubyło w minionym miesiącu 2,7 mld zł. Lekko pocieszający może być fakt, że ponad połowa z tej kwoty trafiła na lokaty terminowe. Ostateczny bilans jest jednak ujemny. Całość depozytów klientów indywidualnych stopniała o 1,2 mld zł do 410,4 mld zł.

Tak znaczącego ubytku banki nie odnotowały od trzech lat. Wpływ na to mają zarówno zwiększone potrzeby i wydatki, ale również mało atrakcyjna oferta depozytowa. Klienci zdają sobie coraz bardziej sprawę, że wzrost stóp i wysokość inflacji wyraźnie uciekły bankom z pola widzenia.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredytowa machina rozkręciła się na wiosnę. W maju przybyło zarówno kredytów na nieruchomości jak i na konsumpcję. Na nienotowaną od trzech lat skalę spadły natomiast oszczędności. / Fot. Fotolia
Kredytowa machina rozkręciła się na wiosnę. W maju przybyło zarówno kredytów na nieruchomości jak i na konsumpcję. Na nienotowaną od trzech lat skalę spadły natomiast oszczędności. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK