| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt na mieszkanie: na ile mogą liczyć single?

Kredyt na mieszkanie: na ile mogą liczyć single?

Razem z objęciem singli programem "Rodzina na swoim" sejm zdecydował się obniżyć wysokość limitu cenowego za metr kwadratowy mieszkania, na które można zaciągnąć taki kredyt. Na jaką pożyczkę hipoteczną mogą liczyć single? Czy w ogóle  znajdą mieszkania w cenie spełniającej warunki rządowego programu dopłat?

Obecny warszawski limit dla nowych mieszkań: 9816 zł/m2, po wejściu w życie noweli spadnie do poziomu 7011 zł/m2, a dla lokali z rynku wtórnego do 5609 zł/m2. Tym samym na stołecznym rynku zostanie wykluczone sfinansowanie zakupu używanego mieszkania kredytem z dopłatą. Wprowadzona zmiana spowoduje, że w dużych miastach pożyczkę w programie Rodzina na Swoim będzie można zaciągnąć na zakup nowych mieszkań tylko w odległych od centrum dzielnicach. Dlatego deweloperzy realizują teraz niemal wyłącznie inwestycje w segmencie popularnym oferując w nich coraz tańsze lokale.

Zobacz także: Rodzina na Swoim: limity cen budzą kontrowersje

- W naszym projekcie, którego budowę właśnie rozpoczęliśmy na warszawskiej Pradze mamy mieszkania już od 25 m2. To lokale, które kupują nasi klienci, kiedy chcą się usamodzielnić, albo szukają mieszkań w celach inwestycyjnych. W inwestycji Nowa Wileńska można już kupić lokum w kwocie niespełna 200 tys. zł brutto. Najmniejsze lokale dwupokojowe, które cieszą się największym zainteresowaniem mają powierzchnię już od 30 m2. Co ważne dla nabywców, nawet po obniżeniu limitu ceny dla Warszawy, na część lokali, które budujemy przy Alei Solidarności nadal będzie można zaciągnąć kredyt w programie Rodzina na Swoim (ceny od 7 tys. zł/m2) – zachwala Michał Wilczewski z firmy Budrem. 

Kredyt dla singla: 350 tys. zł

Singiel mieszkający w Warszawie nie powinien mieć większych problemów z uzyskaniem kredytu na mieszkanie w wysokości 350 tys. zł, jeśli zarabia 3,5 tys. zł netto (obliczenia Aspiro). Może uzyskać kredytowanie zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej. W tym drugim przypadku jednak wysokość miesięcznej raty nie może przekraczać 42% dochodów kredytobiorcy (dotąd 50 lub 65%). Nowy, zgodny z ulepszoną rekomendacją S sposób liczenia zdolności kredytowej powoduje, że trzeba zarabiać 20-25% więcej zaciągając kredyt walutowy, niż kiedy zadłużamy się w PLN.

Zobacz także: "Rodzina na Swoim": płać raty równe, nie trać pieniędzy

Większość banków inaczej liczy zdolność kredytową dla pożyczek w złotych, a inaczej dla kredytu waloryzowanego walutą obcą. Z wyliczeń Aspiro wynika, że zaciągając kredyt w złotych w Banku Pocztowym, singiel musi zarabiać jednie 3,4 tys. zł. brutto. Najtańszy kredyt w złotych proponuje mBank. Jeśli chciałby zaciągnąć pożyczkę w wysokości 350 tys. w euro, to według oceny analityków z tej firmy niekwestionowanym liderem jest Polbank, który wymaga od singla miesięcznych dochodów w wysokości 4 tys. zł.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK