| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt po nowelizacji rekomendacji S - będzie trudniej?

Kredyt po nowelizacji rekomendacji S - będzie trudniej?

Coraz trudniej o kredyt. Co z tego, że w niektórych bankach marże spadły poniżej 1 procenta, jeśli może się okazać, że w ogóle nie będziemy mogli uzyskać potrzebnego finansowania. Zdolność kredytowa wyliczana według nowych zasad może nam całkowicie uniemożliwić sfinansowanie inwestycji.

Nowe przepisy dotyczące przyznawania kredytów, które przynosi nowelizacja rekomendacji S wejdą w życie w lipcu 2011 r. i utrudnią Polakom możliwość zaciągania pożyczek hipotecznych w walutach obcych. Banki będą brały pod uwagę maksymalnie 25-letni okres kredytowania. W rezultacie podczas analizy wniosków pożyczkobiorców pod uwagę brana będzie przyszła wyższa kwota raty kredytu.

Zobacz także: Ranking hipotek: kredyty walutowe - czerwiec 2011

Jak obliczają analitycy z firmy Aspiro, w przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł przy oprocentowaniu 5,5% przyjmując 25-letni, a nie 40-letni okres spłaty w czasie obliczania zdolności kredytowej może zostać wzięta pod uwagę rata spłaty o prawie 300 zł wyższa niż obecnie. Taka zmiana wpłynie na obniżenie wielkości maksymalnej kwoty, którą będziemy mogli pożyczyć. W przypadku trzyosobowej rodziny nie mającej dodatkowych zobowiązań kredytowych, przy pożyczce w złotówkach kwota dostępnego kredytu może zmniejszyć się nawet o 80 tys. zł. 

Raport AMRON za I kw. tego roku wskazuje, że w największej liczbie przypadków (31,2%) pożyczamy na mieszkanie kwotę od 100 tys. do 200 tys. zł. Kredyty do wysokości 100 tys. zł zaciąga 23% osób. Podobna liczba (21%) dostaje od banku na mieszkanie od 200 do 300 tys. zł. Wyższe kwoty (w przedziale od 300 do 400 tys. zł) pożycza już tylko 12,11% kredytobiorców. Od 400 tys. do pół miliona pożyczki zostało przyznane ok. 6% pożyczkobiorców i podobna liczba osób uzyskała od banku kwotę od 500 tys. do 1 mln zł (5,82%). Szczęśliwców, którzy mogli liczyć na kredyt wyższy niż 1 mln zł był tylko 1%. 

Na ostateczny koszt zakupu wpływ mają zarówno ceny mieszkań, jak i koszt kredytów hipotecznych. A te będą drożeć, choćby ze względu na wzrost stóp WIBOR (obecnie 4,42%) czy EURIBOR. 

Zobacz także: Koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania

Poza obciążeniami związanymi z obsługą kredytu o ogólnej wartości zakupu decyduje też sama cena lokalu. Według podsumowania I kwartału 2011 r. opracowanego przez firmę Emmerson S.A. w większości miast nastąpiły tylko niewielkie zmiany cen na rynku pierwotnym. Spośród siedmiu największych miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice) w trzech odnotowano spadki średnich cen mieszkań deweloperskich, a w trzech stawki były wyższe niż w poprzednim kwartale. Największy wzrost, 1,5% nastąpił w Poznaniu, a przeciętny poziom cen najbardziej obniżył się w Gdańsku (o 3,6%).
Najwyższe stawki tradycyjnie zanotowano w Warszawie, tj. średnio 8,9 tys. zł za m2 nowego mieszkania oraz w Krakowie (7,3 tys. zł/m2). We Wrocławiu i Poznaniu mieszkanie od dewelopera w I kw. br. kosztowało średnio 6,9 tys. zł/m2. W Gdańsku 6,5 tys. zł/m2, a w Łodzi 5,6 tys. zł/m2. Najtańsze Katowice zachowały cenę z poprzedniego kwartału (5,4 tys. zł/m2). Analitycy Emmerson zaobserwowali jednocześnie pierwsze sygnały świadczące o wyhamowaniu trendu spadkowego przeciętnych cen mieszkań, który dało się zauważyć w ubiegłym roku.

Źródło: PRESTIGE PR

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK