| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Zainwestować w condo-hotel czy lepiej odłożyć pieniądze na lokatę? A jeśli inwestować - to gdzie? Firmy oferujące inwestycyjny zakup części hotelu gwarantują często zyski od 6 do 10% w skali roku.  Przeciętne oprocentowanie lokaty obecnie wynosi 4,5%. Wynik wydaje się oczywisty. Ale nie uwzględniliśmy tu kilku ważnych czynników będących nie bez znaczenia, jeśli chodzi o nasz zysk...

Jak więc suma wyżej przedstawionych kosztów przekłada się na rzeczywiście osiągane dochody? Wszystko zależy od konkretnego projektu. Na przykład w inwestycji Kościelisko Residence rentowność brutto wynosi 6,65%, podczas gdy netto 4,49%. Z drugiej strony, w przypadku hotelu wznoszonego we Władysławowie, oficjalne informacje mówią o rentowności brutto na poziomie 10%, natomiast w rzeczywistości na konto właściciela może wpłynąć 8,81% wartości nieruchomości.

Powyższe szacunki nie uwzględniają korzystania z kredytu w celu finansowania zakupu. W wybranych przypadkach taka operacja może kilkukrotnie podwyższyć potencjalną rentowność zgodnie z działaniem mechanizmu dźwigni finansowej. W każdym z powyżej przedstawionych przykładów możliwa do osiągnięcia faktyczna rentowność jest znacznie wyższa niż ta, którą można osiągnąć na przeciętnej lokacie. Przyjmując, że obecnie oprocentowanie takiej wynosi 4,5%, to po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych oznacza to zysk na poziomie 3,6%. Póki co istnieje jeszcze możliwość skorzystania z lokat jednodniowych omijających podatek. Przeważnie ich oprocentowanie nie przekracza znacznie 5%. Oznacza to, że większość projektów typu „condo” pozwala zarobić więcej. Jest to w pełni uzasadnione biorąc pod uwagę dodatkowe ryzyko inwestowania w tego typu aktywa.

Dźwignia finansowa (ang. financial leverage) - instrument finansowy wykorzystywany przez podmioty w celu zwiększenia zyskowności. Dźwignia finansowa ma sens wtedy kiedy dofinansowując podmiot kapitałem obcym możemy liczyć na zwiększenie zysków przynajmniej w stopniu pozwalającym na spłatę kosztów pozyskania kapitału. Inaczej mówiąc podmiot osiąga korzyści z dźwigni finansowej, gdy koszt kapitałów obcych jest niższy od rentowności jego majątku.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia
Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »