| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Zainwestować w condo-hotel czy lepiej odłożyć pieniądze na lokatę? A jeśli inwestować - to gdzie? Firmy oferujące inwestycyjny zakup części hotelu gwarantują często zyski od 6 do 10% w skali roku.  Przeciętne oprocentowanie lokaty obecnie wynosi 4,5%. Wynik wydaje się oczywisty. Ale nie uwzględniliśmy tu kilku ważnych czynników będących nie bez znaczenia, jeśli chodzi o nasz zysk...

Stawka za metr pokoju zajętego pod działalność gospodarczą wynosi bowiem od 16,7 zł rocznie we Władysławowie, do 18,8 zł w Ostródzie. Powody do zadowolenia mogą mieć osoby, które kupiły „condo” w Międzyzdrojach i Szklarskiej Porębie. Zgodnie z zebranymi informacjami za kupione tam lokale można odprowadzać podatek od nieruchomości naliczany według stawki za budownictwo mieszkaniowe – nieznacznie przekraczające 0,5 zł za m2 rocznie.

Fiskus od właściciela pokoju w hotelu będzie też oczekiwał daniny uzależnionej od osiąganych dochodów. Można tu korzystać z trzech form rozliczeń:
1. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5% od przychodu),
2. zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32% od dochodu),
3. tzw. „podatek liniowy” (stawka 19% od dochodu).

Zobacz także: Podatek od nieruchomości

Będąc osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej można wybrać między dwoma pierwszymi formami rozliczeń. W przypadku działalności gospodarczej natomiast podatnik musi zdecydować się na opłacanie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest ubezpieczenie nieruchomości. Koszt ten zależny jest od wartości nieruchomości. W większości przebadanych przypadków roczny koszt ubezpieczenia nie przekracza 300 zł. Należy jednak zauważyć tu, że w inwestycji w Międzyzdrojach, Władysławowie i Ostródzie operatorzy hotelu samodzielnie pokrywają koszt takiej polisy. Jest to korzystne dla właściciela – oszczędza czas, a do tego cały hotel jako duży podmiot ma szanse wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia.

W większości przebadanych inwestycji operatorzy hoteli nie będą też pobierać czynszu od właścicieli. Chodzi tu o opłatę analogiczną do tej spotykanej w spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych. Jedynie w Międzyzdrojach, Kościelisku i Władysławowie wystąpi tego typu koszt. Dodatkowo w dwóch pierwszych inwestycjach trzeba będzie liczyć się z kosztem przekraczającym 3,5 tys. zł rocznie. Pozytywnie na tym tle wyróżnia się projekt we Władysławowie. Operator hotelu wymaga tu ponoszenia przez właściciela kosztów rzędu 0,5 zł za m kw. miesięcznie jako fundusz remontowy. Tyle samo pobrane zostanie w ramach opłat administracyjnych. W pozostałych przebadanych inwestycjach tego typu koszty nie występują. W większości przypadków ewentualne opłaty są odliczane od czynszu, który ma zasilić konto właściciela hotelowego pokoju.

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia
Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK