| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > "Rodzina na Swoim": to już 100 tys. rodzin

"Rodzina na Swoim": to już 100 tys. rodzin

Od początku istnienia programu "Rodzina na Swoim", tj. od stycznia 2007 r., Z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego skorzystało 100,5 tys. rodzin. Stutysięcznego kredytu objętego dopłatą udzielił PKO Bank Polski. Wartość udzielonych kredytów udzielonych w ramach programu "Rodzina na Swoim" wyniosła 17, 9 mld zł (dane: BGK, kwiecień 2011 r.).

"Rodzina na Swoim": 20 banków

Na rozwój programu "Rodzina na Swoim" wpłynęła liczba instytucji ustawowo upoważnionych do udzielania preferencyjnych kredytów. Umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie kredytu "Rodzina na Swoim" podpisało 20 banków. Najwięcej kredytów w ramach programu udzieliły banki: PKO Bank Polski (39%) i Bank Pekao S.A. (33%). Pozostałe 28% kredytów udzieliły banki: Getin Noble Bank S.A., Bank Millennium S.A., Lukas Bank S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Gospodarki Żywnościowej S.A., Euro Bank S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. i Alior Bank S.A. 

Zobacz także: Nieruchomości: "Rodzina na Swoim" jednak przygarnie singla?

Rodzina na Swoim: 17,9 mld zł

  • 2007 r.- udzielono 4 tys. kredytów na łączną kwotę 435 mln zł
  • 2008 r.- udzielono 6,6 tys. kredytów na łączną kwotę 853 mln zł
  • 2009 r.- udzielono 30,8 tys. kredytów na łączna kwotę 5,418 mln zł
  • 2010 r.- udzielono 43,1 tys. kredytów na łączna kwotę 8,074 mln zł
  • I kwartał 2011 r. - udzielono 13,2 tys. kredytów na łączną kwotę 2,613 mln zł

Zobacz także: "Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

Program "Rodzina na Swoim" został wprowadzony w styczniu 2007 r., na mocy ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków budżetowych przekazuje dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych - do 50% odsetek liczonych według tzw. stopy referencyjnej w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania.

Potencjalny kredytobiorcy rozważają w Warszawie zakup mieszkania o powierzchni 50 m2 i cenie 9,8 tys. zł za m2. Gdyby na ten cel chcieli w całości zadłużyć się na 30 lat w rodzimej walucie, to rata w tradycyjnym kredycie wyniosłaby blisko 2,9 tys. zł, podczas gdy z rządowym wsparciem byłoby to przez pierwsze 8 lat 1,6 tys. zł. Oznacza to, że przez cały okres otrzymywania wsparcia kredytobiorcy zaoszczędziliby ponad 110 tys. zł.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK