| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Spłata kredytów zaczyna ciążyć Polakom. Co planują banki?

Spłata kredytów zaczyna ciążyć Polakom. Co planują banki?

Spłata kredytów w złotych nie wygląda najlepiej. Nie oddaliśmy w terminie ponad 3 mld zł ze 105 mld zł zadłużenia. Sytuacji z pewnością nie poprawi wzrost stóp procentowych. Rzadziej ze spłatą kredytów spóźniają się zadłużeni w szwajcarskiej walucie lub w euro. Jak na zjawisko nieterminowego spłacania rat zareagowały już banki?

Jak wynika z raportu NBP pt.: „Sytuacja na rynku kredytowym w II kwartale”, powstałego na podstawie ankiety wśród przewodniczących komitetów kredytowych, właśnie z powodu nieterminowego spłacania rat niemal co piąty bank zaostrzył część warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. Zaostrzenie dotyczyło przede wszystkim procedur oceny zdolności kredytowej. Głównym czynnikiem, wpływającym w opinii banków na taki ruch, był wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych. Takiej odpowiedzi udzieliło ok. 18% banków. Choć z drugiej strony, jak podaje raport, banki kolejny raz gremialnie obniżają marże – takie ruch wykonało wiosną ponad 80% instytucji.

Zobacz także: Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Kredytobiorcom spłacającym zadłużenie w złotych z pewnością nie służy wzrost stóp procentowych w Polsce. Przy obecnej stawce trzymiesięcznego WIBOR-u (4,47%) doliczanego do marż kredytowych, już niemal wszystkie osoby, które zaciągały kredyty mieszkaniowe przez ostatnie ponad dwa lata, muszą się liczyć z podwyżką rat. A jest to spora grupa klientów, bo złoty, jako waluta finansująca nieruchomości, zyskał na popularności właśnie po wybuchu kryzysu finansowego, któremu towarzyszył spadek stóp procentowych do historycznie niskich poziomów. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, w okresie od 2009 do końca 2010 roku, banki sprzedały kredyty złotowe o wartości 64,5 mld zł. W rodzimej walucie udzielanych było w tym czasie ok. 3/4 kredytów. Na podstawie danych ZBP można szacować, że kredyty złotowe wzięło przez minione dwa lata ok. 354 tys. osób. Jak mocno PLN poprawił swoją pozycję widać po statystykach banku centralnego, pokazujących wielkość kredytów mieszkaniowych do spłaty przez gospodarstwa domowe. Gdy w na koniec 2008 r. w złotych było to ok. 60 mld zł, teraz jest już niemal 110 mld zł. 

Dziś osoby, które zadłużały się na fali popularności złotego będą musiały głębiej sięgnąć do kieszeni spłacając ratę kredytu. Dla 300 tys. zł pożyczki na 30 lat z 1,5 p.p. marży i stawką WIBOR-u 4,22% rata wynosiła 1745 zł, przy dzisiejszym WIBOR-ze 4,47% jest to już blisko 50 zł więcej, bo 1793 zł. 

Zobacz także: Kredyty: raty w górę o prawie 10%

Obsługujący kredyty w szwajcarskiej walucie mieli na koniec kwietnia problem z 2 mld zł, przy długu przewyższającym 142 mld zł. Niemal bez wad są natomiast kredyty mieszkaniowe w pozostałych walutach, czyli głównie w euro. Odsetek złych kredytów wynosi tu jedynie 0,6% pożyczonych pieniędzy. Na kwotę 21,8 mld zł kredytów, z opóźnieniami lub wcale nie wraca do banków jedynie 140 mln zł. W dużej mierze to efekt świeżości, kredyty te udzielone zostały głównie w ciągu minionego roku.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spłata kredytów zaczyna ciążyć Polakom. Skutek? Niemal co piąty bank zaostrzył już część warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. / Fot. Fotolia
Spłata kredytów zaczyna ciążyć Polakom. Skutek? Niemal co piąty bank zaostrzył już część warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK