| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Skupię się na drugiej wersji i konsekwencjach z niej wynikających dla osób zadłużonych we frankach. Pierwsza opcja to przegrana Unii Europejskiej i USA w konflikcie z Rosją. Przyjmując znów optymistyczny scenariusz, że sankcje zostaną natychmiast zawieszone w całości to powrót kapitału na wschód, a tym samym ostrożna wyprzedaż franka zacznie się w połowie roku. Zakładając po raz kolejny wersję optymistyczną, że Ukraina i Rosja będą przestrzegać zawartych porozumień to najwcześniej za rok będzie można obserwować większy spadek kursu.

Jak widać nawet najlepiej ułożony scenariusz to groźba wszczęcia procedur egzekucyjnych wobec znacznej grupy osób. Prolongata, uwzględnienie ujemnych stawek LIBOR CHF, obniżenie spreadów walutowych, to w tej sytuacji pokazanie na jak małą pomoc mogą liczyć zadłużeni. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszyscy potrafią negocjować, ponadto nie z każdym bankiem – oddziałem można się dogadać. Rezultat – w przyszłym roku nastąpi znaczny wzrost ilości nieruchomości z egzekucji.

Zobacz także: Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Pojawienie się na lokalnych rynkach kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy mieszkań nie jest dobrą wiadomością dla deweloperów. Powinni się liczyć z tym, że spowoduje to w zależności od miasta spadek cen na rynku pierwotnym od 4 proc. do nawet 10 proc. Również dla lokalnych władz pojawienie się w Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej takiej ilości potrzebujących będzie dużym wyzwaniem. Powtórzenie tego scenariusza z większą siłą w kolejnym roku, jeszcze bardziej pogorszy sytuację już nie tylko na rynku nieruchomości.

Skutki konfliktu Ukraina – Rosja, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej i na świecie będą coraz bardziej odczuwalne. Niektóre kraje w tym Finlandia już w połowie ubiegłego roku zrozumiały, że bez pomocy Unii nie są w stanie chronić dobrze własnych interesów i obywateli. Obecnie nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się zmienić na lepsze lub ustabilizować. W tych warunkach politycznych i gospodarczych tylko te państwa, które potrafią analizować, przewidywać i szybko reagować – chroniąc własny rynek i obywateli – wyjdą z obecnego zamieszania bez większych problemów. W interesie wszystkich jest by skutki sankcji w tym zmiany kursu franka nie wpływały negatywnie na krajowy rynek w żadnym zakresie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK