| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

Problem z ustaleniem masy spadkowej

Często jednak dochodzi do problemów z ustaleniem tego, co składa się na masę spadkową. Wynika to z tajemnicy, jaką obłożone są banki. W takiej sytuacji pomocna okazuje się być ustawa Prawo Bankowe, która określa konkretny katalog podmiotów i sytuacji pozwalających na złamanie tajemnicy bankowej i udzielenie informacji zainteresowanym. Informacją wymaganą do uzyskania przez spadkobierców jest na przykład saldo zaciągniętych kredytów. Warto pamiętać, że spadek przechodzi na spadkobierców w momencie śmierci spadkodawcy, ale mamy sześć miesięcy na decyzję w jaki sposób chcemy postąpić. Istnieją trzy drogi wyboru: przejęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – przejęcie proste, wprost, przejęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za nie – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza i odrzucenie spadku. Przy odrzuceniu należy się jednak liczyć z tym, że spadek automatycznie przechodzi na przykład na nasze dzieci lub współmałżonka. Tylko zrzeczenie się przez wszystkich członków rodziny, na których spadek może przejść, spadku i w tym również kredytu powoduje przeniesienie zadłużenia na gminę lub Skarb Państwa.

Zobacz także:  Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Zobacz także:  Jak można zyskać na spłacie kredytu hipotecznego?

Zobacz także:  Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK