| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Kiedy dzieci są na koloniach, my możemy spokojnie zająć się remontem mieszkania. Możemy przeprowadzić remont częściowy lub kompleksowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, kreatywności i finansów.

Ważnym i kosztownym elementem są meble do kuchni. Za gotowy zestaw zapłacimy od 1000 do 3000 zł. Jeśli jednak marzy nam się wykonana na zamówienia zabudowa to koszt może wzrosnąć nam nawet do 10 000 zł. W tym wypadku zapłacimy nie tylko za sam produkt, ale też usługi związane z montażem szafek górnych i dolnych, lodówki, kuchenki, zlewu etc. Do tej sumy należy doliczyć cenę sprzętu AGD. Za lodówkę zapłacimy od 1000 do 2000 zł, koszt pralki to z kolei 600 zł, a zmywarki 1000 zł. Mniej więcej taką samą kwotę zapłacimy za kuchenkę lub płytę indukcyjną. Przy minimalnym wariancie, nie wliczając robocizny, wyremontowanie kuchni pochłonie co najmniej 7 tysięcy zł.

Odświeżenie mieszkania to ogromny wydatek, na który musimy mieć przygotowane przynajmniej 20 tys. zł. Należy jednak brać pod uwagę możliwość podwyższenia tych kosztów, co może wyniknąć bezpośrednio z naszych potrzeb czy nieoczekiwanych prac. Remont jest jednak często koniecznością, a nie fanaberią z której możemy zrezygnować. Jak zatem sfinansować taką inwestycję? Na przykład poprzez produkty finansowe, które warto wcześniej dokładnie przeanalizować.

- Gdy ostatecznie podejmiemy decyzję o remoncie, a w naszym portfelu zabraknie środków na sfinansowanie go, możemy skorzystać z dwóch sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam uzyskać potrzebne pieniądze. Będzie to kredyt gotówkowy, albo pożyczka hipoteczna – mówi główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.

Jeśli nie myślimy o kompleksowym remoncie to możemy rozważyć w pierwszej kolejności tradycyjny kredyt gotówkowy. Jego kwota jest nieograniczona i może zaczyna się już o 1 tys. zł. Oprocentowanie wynosi od 15 do 24%, ale taki kredyt możemy uzyskać nawet w ciągu dnia. Jeśli jednak będziemy potrzebowali przynajmniej 20 tys. zł., należy wtedy zastanowić się nad innym rozwiązaniem – pożyczką hipoteczną.

- Pożyczka hipoteczna działa jak kredyt, ale oparty na zabezpieczeniu. Jest nim nieruchomość. Dzięki temu bank ponosi mniejsze ryzyko udzielenia nam pożyczki, a my otrzymujemy niższe oprocentowanie. Z drugiej strony wzięcie takiej pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami np. poprzez ustanowienie hipotekiwyjaśnia Paweł Majtkowski.

Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 78% rocznie. Procedura związania z uzyskaniem wsparcia jest trochę skomplikowana i może nam zająć nawet miesiąc. Dlatego lepiej nie podejmować ostatecznej decyzji o wyborze produktu finansowego samodzielnie. Można skontaktować się z doradcą finansowym, który przejrzy dostępne oferty banków i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, wypełniając za nas wszelkie formalności.

Paweł Majtkowski/ Expander

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK