| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Jaki kredyt wybrać?

Jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

Pożyczka hipoteczna

Jej zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na posiadanej przez dłużnika nieruchomości. Dlatego wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości. Może być przeznaczona na dowolny cel i jest udzielana nie tylko przez banki, ale również przez osoby fizyczne i prawne.

Kredyt gotówkowy

To pożyczka bankowa udzielana na dowolny cel. Jej atutem jest ograniczenie formalności związanych z zabezpieczeniem długu, choć w przypadku większych kwot niezbędne może okazać się poręczenie lub wystawienie weksla. Spłata kredytu jest rozłożona na okres do kilku lat.

Kredyt samochodowy

Jeden z niżej oprocentowanych kredytów, w którym zastaw zawsze stanowi pojazd, który kupujemy za pożyczone pieniądze. Ustanowienie zastawu rejestrowego odbywa się za pośrednictwem sądu, który wpisuje pojazd do Centralnego Rejestru Zastawów. Warunki kredytowania mogą zależeć nie tylko od kwoty kredytu, wysokości wpłaty własnej i długości okresu spłaty, ale i od rocznika pojazdu. Do momentu spłaty kredytu właścicielem samochodu pozostaje bank. W wypadku nieterminowej spłaty kredytu może go przejąć i sprzedać.

Limit kredytowy w rachunku

To kredyt gotówkowy „podpięty” pod konto w banku, zwany też „kredytem odnawialnym”. Zwykle niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy - może być wygodnym uzupełnieniem domowego budżetu. Maksymalna wysokość takiego kredytu wynosi z reguły 2-3 krotność miesięcznych wpływów na dane konto. Jest on uruchamiany dopiero w chwili, gdy skończą się pieniądze na koncie, a odsetki nalicza się od faktycznie wykorzystanej kwoty. Wpływy na konto idą w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia. Ale uwaga! Bank może natychmiast wypowiedzieć taki kredyt, jeśli na nasze konto przestaną wpływać pieniądze albo będą wpływać na tyle nieregularnie, że bank nie będzie mógł co miesiąc pobrać odsetek od zaciągniętego kredytu.

Karta kredytowa

Umożliwia regulowanie płatności bezgotówkowych do wysokości przyznanego w ramach karty limitu kredytowego. Nie jest powiązana z kontem. Dzięki odroczonemu terminowi spłaty zadłużenia, karta pozwala na zaciągnięcie kredytu bez odsetek nawet na 55 dni. Po upływie tego terminu bank nalicza jednak bardzo wysokie odsetki, dlatego należy z niej korzystać tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz dysponował środkami wystarczającymi do spłaty zadłużenia. Jeśli spłacisz dług w całości w tzw. okresie bezodsetkowym wówczas nie ponosisz żadnych kosztów. Gdy jednak zaczniesz płacić w częściach, bank doliczy do długu odsetki w wysokości z powyżej 20 proc. w skali rocznej. Pamiętaj: okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych – za wypłatę pieniędzy z bankomatu z użyciem karty kredytowej płaci się od razu słone odsetki.

Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług bankowych pamiętaj o zasadzie 4 kroków:
1. Sprawdź wiarygodność firmy.
2. Policz całkowity koszt kredytu.
3. Dokładnie przeczytaj umowę.
4. Nie podpisuj jeśli nie rozumiesz.

Źródło: http://www.zanim-podpiszesz.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK