| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka z dopłatą dla studenta udzielana jest na korzystnych warunkach. W jakich bankach student może wziąć pożyczkę z dopłatą? Czy taka pożyczka może być przeznaczona tylko na finansowanie studiów? Kto może ubiegać się o nią ubiegać?

Czas na podpisanie umowy o preferencyjny kredyt z dopłatami mija 31 marca 2013 r. Pierwsze transze zostaną więc wypłacone z wyrównaniem za poprzednie miesiące (począwszy od października), tak żeby student otrzymał łącznie 10 wypłat po 600 zł. W kolejnych semestrach warunkiem wypłaty comiesięcznych transz kredytu będzie okazanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej (do 31 października i do 31 marca).

Kredyt studencki, to nie tylko wsparcie finansowe w trakcie edukacji, ale także dodatkowa motywacja do nauki. Dla osób, które nie przedstawią ważnej legitymacji lub po prostu utracą status studenta bank nie stosuje dwuletniej przerwy – spłata rat kredytowych rozpoczyna się od razu, a oprocentowanie jest wyższe, bo wynosi 0,75 proc. stopy redyskonta weksli NBP. Pożyczka z dopłatami budżetu państwa zachęca do wytężonej nauki również najlepszych studentów. Osoby, które znajdą się w gronie 5 proc. najlepszych absolwentów mogą liczyć na umorzenie jednej piątej pożyczki. Na częściowe lub całościowe umorzenie mogą również liczyć studenci, którzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Niskie oprocentowanie studenckiej pożyczki sprawia, że warto ją zaciągnąć nawet, gdy nie jest ona niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb. Konsekwentnie odkładając środki z kredytu można na nim jeszcze zarobić. I tak na przykład student, który lokuje każdą transze preferencyjnego kredytu na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 5 proc. brutto w skali roku na zakończenie pięcioletnich studiów jest w stanie uzbierać blisko 33,3 tys. zł z czego 3,3 tys. zł to wypracowane odsetki po opodatkowaniu (do obliczenia przyjęto, że kredyt wypłacany jest w kwietniu wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące). Pozostawiając całość otrzymanych środków na rachunku oszczędnościowym na kolejne dwa lata nim rozpocznie się spłata kredytu można zarobić dodatkowo 2,8 tys. zł na czysto, czyli wartość zgromadzonych pieniędzy przekroczy 36 tys. zł. Pięcioletnią pożyczkę wypłaconą podczas 50 miesięcy, w których trwa nauka, przyjdzie spłacić w 100 miesięcy. Miesięczna rata od otrzymanych 30 tys. zł, przy dzisiejszym oprocentowaniu (2,5 proc. w skali roku) wyniosłaby więc prawie 333 zł. Gdyby była ona regularnie spłacana ze środków wciąż leżących i procentujących na koncie oszczędnościowym to na zakończenie studentowi zostałoby 11 tys. zł do rozdysponowania. Oczywiście ich wartość po ponad 15 latach całej operacji będzie znacznie niższa niż obecnie, ponieważ obliczenia pomijają inflację, a dodatkowo zakładają niezmienność stóp procentowych. Niemniej pozwalają one zobrazować, że w rękach zaradnych studentów pożyczka z budżetowymi dopłatami może być nie tylko wsparciem w finansowaniu nauki, ale także doskonałą szkołą oszczędzania i wykorzystywania okazji do dodatkowego zarobku przy niewielkim nakładzie sił i czasu.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Źródło: Michał Sadrak, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK