| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim” wygrywają z rynkiem pierwotnym. Po zmianach w programie to głównie nowe lokale miały być obiektem zainteresowania nabywców. Jak się okazuje, w styczniu większość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” zaciągnięto na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

Mieszkania używane od początku cieszyły się największą popularnością w „Rodzinie na Swoim”. Sytuacja miała ulec zmianie po 31 sierpnia 2011 roku, kiedy rząd wprowadził zmiany do programu, a limity cen lokali kwalifikujących się do „Rodziny na Swoim” znacznie się obniżyły. Mieszkania z rynku wtórnego zostały w programie, ale limity zmieniły się zdecydowanie na ich niekorzyść. Różnica między oboma segmentami jest duża, co dawało deweloperom nadzieję, że od tej pory to rynek pierwotny będzie w głównej mierze napędzał „Rodzinę na Swoim”.

Rynek wtórny wygrywa w Warszawie i w Gdańsku

Obecnie limit dla mkw. mieszkania w Warszawie, kwalifikujący się do „Rodziny na Swoim”, wynosi na rynku pierwotnym 6435 zł, a na rynku wtórnym 5148 zł. Mediana styczniowych statystyk transakcji zawartych przez klientów Open Finance i Home Broker mówi o kwocie 7545 zł (cena jest wypadkową zakupów zarówno nowych lokali, jak i używanych). Znalezienie używanego mieszkania, które zmieści się w limicie, jest bardzo trudne. Widać to w szczegółowych statystykach BGK za IV kwartał 2011 roku, z których wynika, że wartość kredytów zaciągniętych na mieszkania z rynku wtórnego spadła średnio o trzy czwarte, a liczba z ok. 600 na kwartał do 165. Odwrotnie sytuacja wygląda na rynku pierwotnym, gdzie liczba kredytów wzrosła do 774 w IV kwartale z 454.

Zobacz także: Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany

W innych miastach sytuacja wygląda podobnie. Około 30 proc. różnicy między cenami transakcyjnymi a limitami cenowymi dla rynku wtórnego można też zaobserwować we Wrocławiu, w Szczecinie, w Białymstoku, w Lublinie i w Zielonej Górze, najgorzej jest w Gdańsku oraz w Krakowie. Statystyki z IV kwartału pokazują w tych miastach duży, nawet 80 proc. spadek sprzedaży kredytów w ramach RnS na rynku wtórnym, w porównaniu z I czy II kwartałem 2011 roku.

Pod koniec zeszłego roku „Rodzina na Swoim” praktycznie nie istniała już na rynku wtórnym w Krakowie i w Lublinie (w IV kwartale 2011 r. odsetek preferencyjnych kredytów zmniejszył się w ujęciu liczbowym o ok. 30%, a wartościowo o ok. 40% w porównaniu z początkiem ubiegłego roku). Korzystniejsze limity dla rynku pierwotnego spowodowały, że był on w lepszej kondycji niż rynek wtórny, a spadki wynosiły od połowy do dwóch trzecich wcześniejszej sprzedaży. Inaczej było w Gdańsku, w którym doszło do zwiększenia się liczby kredytów na nowe mieszkania.

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia
"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »