| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Czy po śmierci kredytobiorcy spadkobiercy zobowiązani są do spłaty kredytu zaciągniętego przez zmarłego? Kiedy spadkobiercy są odpowiedzialni za odziedziczone długi?

Ile wynosi zadłużenie?

Jeżeli zmarły był jedynym kredytobiorcą, spadkobiercy mają problem z uzyskaniem od banku informacji na temat wysokości zobowiązania i innych warunków umowy kredytu lub pożyczki. Wynika to z tajemnicy bankowej, która obowiązuje bank. Jednak Prawo bankowe precyzuje sytuacje, w których instytucja może złamać tajemnicę. Jedną z nich jest saldo zadłużenia. Aby spadkobierca uzyskał  taką informację, nie wystarczy tylko akt zgonu kredytobiorcy. Po śmierci spadkodawcy spadkobiercy przejmują wszystkie prawa i obowiązki zmarłego, ale w ciągu 6 miesięcy mogą oni odrzucić spadek. W takiej sytuacji spadkobiercy anuluje się wszystkie prawa i obowiązki związane z otwarciem spadku, a bank, który udzieli informacji dotyczącej kredytu zmarłego, narazi się na złamanie tajemnicy bankowej. Instytucja, w której spadkodawca zaciągnął kredyt, przedstawi spadkobiercom szczegóły zadłużenia dopiero po przedstawieniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1025 ust. 1 kc) lub poświadczenia dziedziczenia od notariusza.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich?

Aby uniknąć problemów ze spłatą kredytu po śmierci kredytobiorcy, najlepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Należy pamiętać, że jeżeli spadkobierca nie złoży oświadczenia o sposobie przyjęcia lub odrzucenia spadku, zostanie to potraktowane jak przyjęcie spadku. Wyjątek stanowią spadkobiercy określeni w art. 1015 ust. 2 kc („brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.").

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – jak ją obniżyć?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »