| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego wiąże się z niską marżą i zwalnia kredytobiorcę z obowiązku ubezpieczenia niskiego wkładu. Ponadto im wyższy wkład własny, tym niższa miesięczna rata kredytu hipotecznego.

Gdyby zaciągnąć kredyt na całą wartość nieruchomości, wówczas wkład własny można by ulokować. Biorąc pod uwagę bezpieczny sposób (lokaty bankowe oprocentowane na 6 proc.) inwestowania, wychodzi na to, że po trzech latach klient otrzyma odsetki w wysokości ok. 13,8 tys. złotych, prawie dwa razy mniej, niż wyniosła korzyść z wniesienia wkładu własnego do kredytu.

Zobacz także: Kredyt w złotych bije rekordy popularności

Oczywiście na wkład własny nie każdy może sobie pozwolić. I choć teoretycznie istnieje możliwość pożyczenia na niego w banku, to zaciągnięcie jakiejkolwiek pożyczki po to, by mieć wkład własny na inny kredyt, jest pomysłem mało opłacalnym. Warto po prostu o zaciągnięciu kredytu hipotecznego pomyśleć kilka lat wcześniej i systematycznie odkładać po to, by w chwili kupowania mieszkania dysponować gotówką. Wiąże się to nie tylko z korzyściami ekonomicznym. Wprawdzie dziś większość banków udziela kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości, ale nie ma pewności, że tak samo będzie za pięć czy siedem lat. Aktualnie kredyt na 100 proc. LtV ma zdecydowana większość banków. Na 23 oferty przeanalizowane przez Open Finance, cztery instytucje nie skredytują całej transakcji. Są to Bank BPH, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole oraz ING Bank Śląski. Z kolei więcej niż 100 proc. wartości nieruchomości pożyczą: DnB Nord, EuroBank, Getin Noble Bank, mBank i MultiBank.

Dodatkową korzyścią z posiadania gotówki przy zakupie nieruchomości jest możliwość zakupu większego mieszkania. Jeśli zdolność kredytowa pozwala nam na zaciągnięcie kredytu np. na 300 tys. zł, to posiadając 90 tys. zł gotówki i zaciągając taki sam kredyt, możemy kupić lokal o jedną trzecią większy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »