| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

W 2012 r. nie będzie kredytów w euro? Spadająca zdolność kredytowa może pozbawić większość zainteresowanych szansy na kredyt walutowy. W którym banku jeszcze dostaniemy kredyt w euro?

Co jeśli zdążysz złożyć wniosek do końca 2011 r.?

Osoby, które chciałyby uniknąć takiej sytuacji, powinny jak najszybciej złoży wniosek o kredyt. Jest szansa na to, że bank rozpatrzy go na starych zasadach. Co prawda nie wszystkie banki mają już wypracowane zasady traktowania wniosków, które wpłyną w tym roku i nie zakończą się podpisaniem umowy kredytowej przed końcem grudnia, ale przynajmniej część deklaruje, że zdolność kredytowa będzie w takim przypadku liczona na obecnych zasadach. Kredyt Bank oraz mBank i MultiBank podają, że wniosek musi wpłynąć do 31 grudnia, Raiffeisen chce go mieć do 30 grudnia, a Nordea do 27 grudnia. Wniosek powinien być kompletny i zawierać wszystkie potrzebne dokumenty. Polbank zastrzega, że samo złożenie wniosku nie wystarczy – bank musi jeszcze w tym roku wydać decyzję kredytową.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

Ale nie we wszystkich bankach, które oferują jeszcze kredyty walutowe, Rekomendacja S zacznie obowiązywać w styczniu. W Credit Agricole i BNP Paribas (ten ostatni oferuje kredyt w połowie w euro w połowie w złotych) weszła ona już 18 grudnia. Banki wprowadziły bowiem nowe zasady razem z wymogami, jakie nałożyła nowa ustawa o kredycie konsumenckim (obowiązuje od 18 grudnia).

Kredyty w euro powoli znikają

Trzeba jednak pamiętać, ze zaciągnięcie kredytu w euro już stało się bardzo dużym problemem. W ostatnich dniach z kredytów walutowych wycofał się PKO BP, a mBank i Multibank bardzo ograniczyły ich dostępność. Z doświadczenia doradców Home Broker wynika, że praktycznie nie ma szans na uruchomienie takiego kredytu jeszcze w tym roku w Nordei, DnB Nord, Kredyt Banku czy Deutsche Banku (najwięksi gracze). Już dziś widać, że w przyszłym roku oferta kredytowa banków zdecydowanie przesunie się w stronę kredytów w złotych. Te w walutach będą mieć marginalne znaczenie.

Składając wniosek kredytowy w walucie, trzeba mieć na względzie, że zasady dziś obowiązujące w bankach w każdej chwili mogą się zmienić. Samo przyjęcie wniosku, a nawet wydanie decyzji kredytowej jeszcze nie obliguje banku do udzielenia kredytu. Dlatego asekuracyjnie warto złożyć też drugi wniosek o kredyt w złotych.

Zobacz także: Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »