| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny

Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny

Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny. Wynajmując małe mieszkanie, miesięcznie zapłacisz tyle, ile kosztowałaby Cię rata kredytu z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”.

Miesięczny koszt spłaty kredytu zaciągniętego na zakup małego mieszkania w jednym z dużych miast jest niższy niż obciążenie związane z wynajem takiego lokum, oceniają analitycy Invigo. Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę z dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim”, rata kredytu może być nawet o połowę mniejsza niż wysokość czynszu.  
Jak oblicza Invigo, średnia wysokość czynszu za wynajem jednopokojowego mieszkania w największych miastach waha się od 840 zł w Toruniu do 1470 zł w Warszawie. Można przyjąć, że wynajęcie kawalerki w jednym z dużych ośrodków akademickich to średni  miesięczny koszt znacznie przekraczający 1 tys. zł.

Zobacz także: Banki unikają świątecznych promocji na kredyty

Wynajem a kredyt

A ile kosztowałby kredyt? Jeśli na nieduże lokum o wartości 240 tys. zł pożyczymy 200 tys. zł, miesięczna rata wyniesie między 1143 zł a 1234 zł w zależności od tego, w jakim banku się zadłużymy (Invigo). Biorąc pod uwagę stołeczny, najdroższy rynek najmu, zyskujemy, bo za wynajęte mieszkanie musielibyśmy zapłacić ponad 1400 zł. Pożyczona kwota wystarczy nam w Warszawie na kupno lokalu o powierzchni ponad 30 mkw. (średnia cena transakcyjna wg raportu AMRON wyniosła w III kw. br. 7785 zł/mkw.), ale w innych miastach powierzchnia może być większa.  
Oszczędności będą jeszcze większe, jeśli osoba dotąd wynajmująca zdecyduje się na zakup mieszkania i sfinansowanie go kredytem z rządową dopłatą. Beneficjentami programu „Rodzina na Swoim” od września tego roku są także single, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Osoby pozostające w jednoosobowych gospodarstwach domowych mogą nabyć mieszkanie do 50 mkw., w którym państwo dopłaca do 30 mkw. Taki tani kredyt to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy uczą się przez wiele lat i wynajmują wtedy lokum.

Kredyt z dopłatą

Według zestawienia Invigo, singiel zaciągający 30-letni kredyt w programie RnS w wysokości 200 tys. zł, w zależności od banku przy równej racie poniesie miesięczny koszt w wysokości od 584 zł do 687 zł. Zamieniając czynsz za wynajem kosztujący ponad tysiąc złotych w jednym z większych miast na kredyt z dopłatą, możemy zaoszczędzić więc około połowę miesięcznych wydatków.
Problemem może być jedynie to, że bank sceptycznie podejdzie do oceny zdolności kredytowej samotnego studenta, bez dochodów i historii kredytowej. Jednak osoba zarabiająca może już ubiegać się o pożyczkę hipoteczną.

Zobacz także: Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny.
Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »